Yerli ödeme sistemi olan TROY ile ilk işlem yapıldı

Kartlı ödeme sistemleri her geçen gün gelişerek hayatımızda yer etmeye devam ediyor. Bu alanda kendine özgü bir marka ve isim üreten Türkiye ilk özel kartı ödeme sistemini kullanıma sundu. TROY adlı ödeme sistemi ile ilk işlemin yapıldığı ve sistemin başarılı olduğu ve kullanımının her geçen gün artacağı duyuruldu.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanıma hazır hale gelen TROY’un tanıtımı için yapılan toplantıda yerli ödeme sistemi ile ilk işlemi de gerçekleştirdi.

“TROY, evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabilecek. İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Üstelik Türkiye’ye özel olacak, Türkiye kazanacak. TROY’un arkasında Türkiye var. Türkiye’nin bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi var. Finansal teknolojilerde ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak bu çok önemli bir güvence. Dolayısıyla hepimiz için kutlamaya değer bir yenilik. Bunun sebeplerini daha iyi anlayabilmek için geleceğe odaklanmamız lazım. Dünyadaki örnekler bize yerel kartlı sistemlerle ilgili çok önemi ipuçları veriyor. Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu görüyoruz. Kayıtdışı ekonomiyi önlüyor, enflasyonu düşürüyor, istihdam yaratıyor ve nakit para yükünden kurtarıyor.”

Dünyada; Kanada’dan İtalya’ya ve Güney Kore’den Hindistan’a kadar pek çok ülkenin kendi yerel ödeme sistemini kullandığı TROY sayesinde ülkemizin de kendisine has ödeme sistemi olduğu ve her geçen kullanıcı sayısının artacağına vurgu yapıldı.

Geleceğe dair hedefleri de ortaya koyan Canko, “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek. Gelecekte, bugüne baktığımızda ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacağız’’ dedi.