Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Yeni Eve Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yeni Eve Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler 1

Yeni eve taşınacak insanlar bu konuda çok tecrübeli olmadıkları için yapılması gerekenleri ve dikkat etmesi gerektiği noktaları kaçırabilmektedir. Bu sebeple yeni eve taşınırken yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu yapılması gerekenlere dikkat ederek sorunsuz bir taşınma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Nakliye Firmalarını Araştırmaya Başlayın

Yeni eve taşınmadan önce şehirler arası nakliyat firması bulmakla işe başlamanızı önerebiliriz, bu işin son sürece bırakılması sizin için riskli olabilir. Muhtemelen istediğiniz tarihe bir firma bulamayabilir veya bulduğunuz firmaların fiyat teklifleri bütçenizi aşabilir. Bu nedenle ilk iş olarak nakliye firması bulmanızı öneririz. Bu aşamada firma seçimini daha rahat ve bütçenize uygun olarak yapabilirsiniz. Firma seçiminde müşteri yorumları, firmaların ne kadar süredir hizmet verdikleri, referansları ve fiyat tarifeleri yararlı olacaktır.

Nakliye Firması ile Anlaşırken Dikkatli Olun

Nakliyeci ile anlaşmadan önce şehirlerarası evden eve nakliyat Sözleşmesi yapmayı unutmayın. Nakliyecilerin numarası, internet adresi ve e-posta adresi gibi iletişim adreslerini almayı ihmal etmeyin, herhangi bir sorunda iletişim yapmanız kolay olacaktır. Daha sonra firmaların taşıma sigortası yaptırıp yaptırmadıklarını araştırın, taşıma sürecinde büyük çaplı kazaların başınıza gelmesi halinde eşyalarınız sigorta kapsamında olur.

Nakliye firmasını bilgilendirmeniz gereken önemli noktalarda bulunmakta. Eşyalarınızın tam bir listesini yapmanız ve bunu nakliye firmasına iletmeniz gerekmektedir. Tam bir liste iletmeniz halinde firma size net bir fiyat teklifinde bulunacaktır. Ayrı bu liste taşınma süreci ve sonrasında işine yarayacaktır.

Yerleşim Planı Oluşturun

Yeni taşınacağınız eve dair eşyalarınızın nasıl yerleştirilmesi gerektiğini belirten bir plan hazırlayın. Bu planda hangi eşyalarınızın ilk önce açılacağı, eşyalarınızın tam olarak nasıl ve nereye yerleştirileceğini belirleyin. Bu plan sayesinde zaman kaybından kurtulabilir ve daha fazla yorulmadan işleri yoluna koyabilirsiniz. Yerleşim planına ilk olarak ağır ve taşınması zor eşyalardan başlamanız isabet olur. Ağır eşyaları yerleştirdikten sonra tekrar hareket ettirmek daha zor ve zaman bir işlem olacak. Bu nedenle ilk olarak gradrop, yatak, beyaz eşyalar gibi eşyalardan başlamanız daha kolay olacaktır.

Yeni eve taşınmadan yapılacak önemli işlerden bir tanesi de aboneliklerin iptal edilip, yeni evinizde abonelikleri tekrar açtırmanız olacak. Elektrik, su, telefon, internet ve doğalgaz gibi aboneliklerinizi iptal ettirip tekrar açabileceğiniz gibi aboneliklerinizi de taşıyabilmeniz mümkün. Aboneliklerinizi taşıyarak ek masraf ve zaman kaybından kurtulabilirsiniz.

Bir Eşya Listesi Oluşturun

Evinizdeki tüm eşyaların bir listesini oluşturun. Listeyi değerli, kırılacak, taşınmayacak, öncelikli olarak açılacak ve benzeri şekilde kategorilere ayırabilirsiniz. İşinize yaramayacak eşyaları atarak veya satarak taşınacak eşyalarınızı azaltabilirsiniz. Şehirler arası nakliyat firmasına vereceğiniz liste de taşınacak eşyaların olmasına dikkat edin. Kırılacak olan eşyaları net bir şekilde belirtin, taşıma sürecinde zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Kırılacak eşyalarınız elektronik, porselen ve cam eşyalar olarak kategorilere ayırmanızda gerekli.

Yeni Evinizi Temizleyin

Taşınacağınız yeni evininizi eşyaları taşımadan önce temizlemeniz gerekli. Eğer taşıdıktan sonra temizlemeye kalkışır iseniz eşyalarınızla bu iş oldukça zahmetli olacak ve eşyalarınızın kirlenmesi de muhtemel olacaktır. Evinizi temizledikten sonra elektrik, su ve telefon gibi tesisatlarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer aralarında arızalı olanlar bulunuyor ise tamir ettirerek taşındıktan sonra sorun yaşamamış olursunuz. Son olarak eğer yeni evinizin duvarları boyalı değil ise bir boyacı tutarak eşyalarınız yerleşmeden evinizi boyamakta fayda var.

Taşınma Süreci

Eşyalarınızı taşımaya ve toparlamaya başladığınızda çocuklarınızın ayak altında dolaşmadığından emin olun. Eğer mümkün ise çocuklarınızı yakınlarınıza teslim etmenizde fayda var. Bu süreçte çocuklarınız yaralanabilir veya size zaman kaybettirebilir. Eğer şehirler arası taşınıyor iseniz özel eşyalarınızı ve elbiselerinizi almanız gerekecek. Yolda neye ihtiyacınız olacağı her zaman belli olmayabilmekte.

Taşınma günü geldiğinde evraklarınızın hazır olduğunu kontrol edin. Bunlar nakliyat sözleşmesi ve eşyalarınızın bulunduğu listeler olacak. Bu listelerin ardından yerleşim planını da yanınızda tutmanızda fayda var nakliyecilere eşyalarınızın tam olarak nereye yerleştireceklerini göstermeniz gerekecek. Daha sonra eşyalarınızın arasında bulunan yanıcı eşyaları belirleyin ve bunları eşyalarınız ile aynı yere koymamaya dikkat edin.

Yeni evinizde açılacak ilk kolileri işaretlemeyi unutmayın onları ilk olarak yeni evinize taşıyın ve açın. Çünkü burada çok işinize yarayacaklar. Daha öncesinde kolilerinizin tümünün etiketlenip etiketlenmediğini kontrol edin ve eski evinizde bir şeyler unutmadığınızı kontrol edin. Yeni evinizin anahtarlarını her daim yanınızda tutun eşyalarınızın arasında kaybolmamasına dikkat edin. Ümraniye evden eve nakliyat