Yaşlara Göre Alınması Gereken Bebek Oyuncakları

Yaşlara Göre Alınması Gereken Bebek Oyuncakları

Oyuncak seçimi yaşa hatta aylara göre farklılık göstermelidir. Bunun sebebi alınan oyuncağın çocuğa gelişim çağındayken faydalı olmasını sağlamaktır. Çocuğun oyuncağı doğru ve faydalı bir şekilde kullanabilmesi için yaş grubuna uygun oyuncağın alınması gerekiyor.

Yeni doğan bir bebeğin tek oyuncağı kendi bedenidir. Bebek elini ve kolunu sallayıp, elini açıp kapayarak ve ayağını ağzına götürerek hem vücudunu keşfeder hem de eğlenir. Aynı zamanda doğumdan sonraki ilk aylarda çocuğun ses, renk ve şekillere karşı hassaslığı net bir şekilde fark edilebilir. İlk aylarda bebeklerin oyuncakları görsel ve işitsel duyulara hitap etmelidir. Örneğin bebek yatağının kenarına asılan veya yatağın kenarında bulunan hareket eden, aynı zamanda ses çıkaran oyuncaklar bebeğin ilgisini çekecektir.

  • Ay

Çocuk 6 ve 7. aylarda oturmaya başlar. Böylelikle mekanı da genişlemiş olur. Bu sebeple çocuğun oturmaya başladığı aydan itibaren çocuğun elinde tutabileceği ve avucuna sığabilecek esnek plastikten yapılan çok küçük ya da büyük olmayan bebekler, hayvanlar ya da renkli halkalar çocuğa verilebilir. Yine bu aylarda çocuklar için en çok ilgi çeken oyuncaklardan birisi de çıngıraklar olacaktır. Çıngıraklar, hareket etmeleri ve ses çıkarması sebebiyle tüm bebeklerin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda bu dönemde, bebekler yavaş yavaş diş çıkarmaya başlayacaktır. Bebeğin sağlığına zararlı etkisi olmayacak diş kaşıyıcısı ya da plastik halkalar da çocuğa verilebilir.

  • Ay
  1. aydan itibaren bebek emeklemeye ve yürümeye başlar. Bu sebeple düştüğünde kırılmayacak ancak ses çıkaran oyuncaklar tercih edilebilir. Aynı zamanda yine bu dönemde çarparak geri dönen, itme veya çekme vasıtasıyla ileri ya da geri giden hayvanlar, arabalar tercih edilebilir. Bu tür oyuncaklar bebekleri hem mutlu eder hem de gelişimlerine faydalı etkide bulunur.

Yine 1 yaşına doğru parlak ve basit resimler içeren kitaplar da çocuklar için uygun oyuncaklardan birisi olacaktır. Kitap, bir yetişkin tarafından tutularak çocuğa bir şeyler anlatılırsa, oldukça ilgi çekici bir oyuncak olabilir.

  • 1 Yaş

Çocuğun yürüdüğü dönem olan bir yaş ile birlikte, çocuğunuz bir oyuncağını başka bir odaya taşıyabilir. Bu sebeple itildiğinde ses çıkaran, müzik çalan oyuncaklar ve üstüne binilebilen oyuncaklar çocuğun ilgisini çeker.

  • 2 Yaş

Bu dönemde çocuklar keşif ve icatlara merak salacaklardır. Bu sebeple farklı boyutlarda olan bloklar, kutular ve şekillerle çocuğun yeni şeyler inşa etmesi sağlanabilir. Bununla birlikte çevrelerinde yaşanan olayları dramatize etmeye başlayan çocuklar, kuklalar, bebekler, temizlik malzemelerine ilgi duyarlar. Yine bu dönemde özellikle yaz aylarında kum ve su, çocukların en çok sevdiği oyuncaklar arasında yer almaktadır.

  • 3 Yaş

Bu dönemde çocuğun motor gelişimleri de artış gösterir. Çocuklar bu dönemde, bir yere inip çıkmaktan ya da bisiklet kullanmaktan hoşlanırlar. Bu dönemde sallanan atlar, üç tekerlekli bisikletler ve salıncaklar çocuklar için tercih edilebilir. Yine bu dönemde sökülüp takılabilen inşaat malzemeleri ve küpler de çocukların ilgisini çekmektedir.

  • 4 Yaş

Çocuklar, masa başı faaliyetlerden zevk alsalar da açık hava oyunlarını bu yaşta daha çok tercih ederler. Kovalamaca, sek sek, salıncakta sallanma gibi faaliyetlere bu dönemde daha fazla ilgi duyulduğu gözlenmektedir.

  • 5-6 Yaş

Bu dönemde çocuklar hayali oyunları tercih ederler. Evcilik, bakkalcılık ve doktorculuk gibi oyunlardan zevk alan çocuklar, bu meslekleri ifade eden malzemeleri kullanmaktan zevk alırlar. Aynı zamanda bedensel olarak yorucu oyunları da tercih eden çocuklar, bu yaşlarda tüm enerjilerini oyun için harcarlar.

Bir cevap yazın