VIVID festivali Sydney Opera Binasındaki ışıklı gösteriyle başladı

VIVID festivali Sydney Opera Binasındaki ışıklı gösteriyle başladı

Yelkenleri aydınlatmak adlı gösteri ilhamını Avustralya yerlileri Aborijinlerin şarkılartındfan alıyor. Gösteri için 6 farklı kabileden katkı alındı.

Sydney VIVID Festivali dünyanın en büyük ışık festivallerinden bir konumunda. Geçtiğimiz yıl 80 farklı performansı yaklaşık 1 milyon 700 bin kişi ziyaret etmişti.

Festivalin ışık oyunları şehrin sokaklarından da izlenebiliyor. Sydney halkı gösterilere ilgiyle katılıyor:

“Tüm bunların kapımın önüne kadar geldiğine inanamıyorum. Bu harika.”

“Bu uluslararası bir etkinlik ve bize dünyanın ne kadar özel bir köşesinde yaşadığımızı hatırlatıyor. Aborijinlerin yaptığı gösteriler de bizim kültürel mirasımız.”

Bu yıl festivale 23 ülkeden 150 sanatçı katılıyor. Bunlardan biri de Avustralya Modern Sanat Müzesi’ndeki renkli çalışma: Sydneyli sanatçı Hüseyin Sami ile Paris’ten katılan Danny Rose’un ortak performansıyla duvar sanki tekrar tekrar yeni baştan inşa ediliyor.

“Bence harika. Her şey harikaydı. Çok güzel görünüyor. Bence bu gösteriyi hazırlayanların çok yaratıcı fikirleri olmalı. Çok güzel görünüyordu.”

Avustralyalı sanatçı Jason French ise kendisine zemin olarak gümrük dairesini seçmiş ve burada “şehrin gizli hikayelerini” anlatıyor.

Sydney Işık Müzik ve Yeni Fikirler Festivali VIVID 18 Haziran’a kadar devam ediyor.

Bir cevap yazın