Varlık Barışı nda Süre 6 Ay daha Uzatılıyor

Varlık Barışı nda Süre 6 Ay daha Uzatılıyor

Varlık barışı olarakda bilinen Yurtdışından Türkiye’ye para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye cinslerinden getirilecek kaynaklarla alakalı Maliye Bakanı Ağbal açıklamalarda bulundu.

31 Aralık’ta bitecek olan varlık barışının 6 ay daha uzatılacağını söyleyen Maliye Bakanı Ağbal’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamalardan şu şekilde;

Varlık barışı olarak bilinen tebliğ sayesinde yurtdışından varlıkların Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili kural ve kaideleri içeriyor. Yayınlanan tebliğe göre 31 Aralık’ta bitecek olan sürenin 6 ay daha uzatılacağını belirtti.

Yayınlanan tebliğe göre getirilen varlıklardan ülkeye girişlerinde herhangi bir vergi alınmayacak. Gerçek ve tüzel kişilerin getireceği para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının getirilmesinde Türkiye’de bulunan bir bankada hesap açılması yada daha önceki bir hesaba transfer edilerek getirilebilinecek.

Öte yandan, yurtdışından Türkiye’ye getirilen varlıkların hangi değerleme ölçütü ile değerleneceği konusu da tebliğ ile açıklığa kavuşturuldu. Kapsama giren varlıkların Türkiye’ye getirilmesi nedeniyle, ithalde alınanlar da dahil olmak üzere her türlü vergi, resim, harç ve fon yönünden herhangi bir inceleme ve tarhiyat yapılamayacak, ceza kesilemeyecek.

Varlık Barışı nda Süre 6 Ay daha Uzatılıyor yazısı ilk önce haberopsiyon.com üzerinde ortaya çıktı.

Bir cevap yazın