Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

uyuyamama hastalığı insomni nedir

uyuyamama hastalığı insomni nedir 1

Uyku, bütün canlılara verilmiş bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Bunun böyle olduğunu yani bir nimet olduğunu en güzel anlayacak olan uyuyamayanlar yani uyuyamama hastalığı olanlar bilmektedir. Uyuyamama neticesinde insanın sağlığı etkilenmekte haliyle yaşam kalitesi düşmektedir.

Uykusuzluk hem psikoljik hemde sağlık açısından zararlıdır

Yaşam kalitesinin düşmesine ve insanı rahatsız olmasına neden olan uyuyamama hastalığının tıp dilindeki adı uykusuzluk (insomni) dir. Dünya genelinde görülen yakalan kişilerde tıbbi ve psikolojik sorunlara neden olan bu hastalığın, yaşam biçimi, uyku saati ve uyunan ortamın şartlarının ayarlanması gibi basit önlemler ile çözülebileceği biliniyor.

Uyku, insan vücudunu sağlıklı devam edebilmesi için gerekli olan bir durumdur. Sağlıklı yaşayabilmek için gerektiği kadar uyunmalıdır.

Uyku süresi her birey için farklı farklı mutlaka uyunmalıdır

Yaşamın yaklaşık üçte biri geçirilmektedir. Uyku döneminin, sadece pasif dinlenme olmadığı, günlük yaşamda uyanıkken yıpranan vücudun restorasyonunun yapıldığı ve yeni bir güne hazırlandığı aktif bir dönem olduğunu unutulmamalıdır. Uykusuzluk, yetişkinlerin yüzde 10 ila 15’inde görülen kronik ve ciddi bir sorundur.

İnsomni, kısa ya da uzun süreli olabilir. Kısa süreli olana ’akut insomni’ denilmektedir. Genellikle 1 gün ila 3 hafta sürer. Yabancı mekanda bulunma, durumsal stres, akut tıbbi hastalık veya ağrı, vardiyalı çalışma, kafein veya alkol kullanma nedenleriyle oluşmaktadır.

Birkaç günden fazla uykusuz kalıyorsanız dikkat

Birkaç günden uzun süren uykusuzluklarda uzman hekim kontrolü gerekebilir. Bunun yanı sıra tedavi kapsamında hastaya stres azaltıcı tekniklerde önerilebilinir.

 Ayrıca uzun süreli uyku rahatsızlığına ise “kronik insomni” adı verilmektedir.

Hastanın, hasta yakınının veya uykusunu gözlemleyen bakıcının ifadelerine göre karar verilen bir durumdur.  Kişi uykuya başlama ve devam ettirme zorluğu gözetlenir.  Hasta istenenden erken uyanma, uygun uyku saatinde yatağa gitmemesi gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Başkalarının müdahalesi olmadan uykuya dalamama  yada güç uykuya dalma gibi belirtiler görülmektedir.Bu belirtilerden birisi yada birkaç tanesi aynı anda buluna bilmektedir.

Bu durumdaki hastalara ’kronik insomni’ hastası denilmektedir.