Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Türkiye’yi tercih eden turistler önceye göre daha az eğitimliler

Türkiye’yi tercih eden turistler önceye göre daha az eğitimliler 1

Rusya ile Türkiye arasında gelişen siyasi olaylar ekonomiye yansımaya başladı. İlk etkiler ihracaat , müteahhitlik ve turizmde kendisini göstermeye başladı.Rusya’dan ülkemize gelen turist sayısında azalması yaşanıyor. 2016’nın ilk üç ayında turizm gelirleri geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldıklarında  yüzde 16.5 azalış göstererek 4 milyar 66 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Gelen turistler arasında eğitimli ve kültürlü turist sayısında azalış gözlenmekte.

Eğitim seviyesi düştü

Eğitimli turist sayısındaki düşüş ilk olarak hemen tümü eğitimli olan Rus turist sayısındaki azalmaya bağlanıyor. İkinci olarak başta sosyal medya olmak üzere iletişim kanallarını iyi kullanan eğitimli Batılı turistlerin bu kanallarda endişeyi artırabilecek haberler nedeniyle Türkiye’ye gelmekten çekindikleri ve bu nedenle Türkiye’yi tercih etmediklerine bağlanıyor. Nitekim Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ilk üç ayda yüzde 56.2, Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 11.7 azaldı.

Mart ayı rakamlarına tek başına bakıldığında ise gelen ve çıkan turist sayısındaki düşüşün yüzde 19’u bulduğu görülüyor. Martta gelip çıkan turist sayısı da 1 milyon 674 binden 1 milyon 533 bine indi. Türkiye mart ayında ancak 1 milyar 465 milyon dolar gelir sağladı. Geçen yıl mart ayında bu rakam 1 milyar 816 milyon dolardı.

Harcamalar azaldı

Verilere göre ilk çeyrekte yabancı turistlerin ortalama harcaması 717 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise bin 59 doları buldu. Yabancılar önceki yılın aynı üç ayında kişi başı ortalama 884 dolar harcama yapmıştı. Güncel OVP’ye göre turizm (seyahat) gelirlerinin 2014’teki 29.6 milyar dolardan 2015’te 27 milyar dolara gerilemesi ve 2016’da da bu seviyede kalması bekleniyor.