Türk dizilerinin dönüm noktası ‘kördüğüm’

Türk dizilerinin dönüm noktası ‘kördüğüm’

Londra’da hazırlanan ve dünya TV pazarının kalbinin attığı Drama Quarterly dergisi son sayısında Kördüğüm’e geniş yer ayırdı. Derginin yazarı ve editörü Michael Pickard, ‘Dönüm Noktası’ adını verdiği yazısında yurtdışına satışı ‘Intersection’ adıyla yapılan Kördüğüm için “Giderek yükselen Türk dizileri için bir dönüm noktası olabilir” dedi.

Endemol Shine Türkiye Ticari Direktörü H. Hakan Eren’in görüşlerine de başvuran Pickard son yıllarda uluslararası dizi pazarına hükmetme noktasına gelen Türkiye için ‘Kördüğüm’ün önemine değindi.

EVRENSEL BİR YAPIM

Yapımcılığını Gökhan Tatarer ve H. Hakan Eren’in üstlendiği ‘Kördüğüm’ün başrol oyuncuları ve yönetmeninin yanı sıra senaryosuna da yazısında geniş yer ayıran Pickard, “Bir aşk hikayesi olarak tanımlanan Kördüğüm; çağdaş ilişkileri, zengin – fakir arasındaki ayrımı, aşkın maddi ve manevi bağlarını inceliyor” dedi.

‘Kördüğüm’ü diğer dizilerden ayıran ne” diyen Pickard’ın sorusunu ise Endemol Shine Türkiye Ticari Direktörü H. Hakan Eren yanıtladı: “Bizim senaryomuzda geçen ikilemler evrensel. Sadece Türk kültür ve gelenekleriyle değil, tüm dünyadaki insanların duygu ve koşullarıyla bir bağ kuruluyor. Ayrıca bizim başrol oyuncularımız her zaman kahraman ve mükemmel değiller. Onları insan yapan hataları var ve bu da onları klişeleşmekten çıkarıyor.”

YÜKSEK KALİTEDE BİR ÇALIŞMA

Pickard “En yüksek kalitede prodüksiyon ve sinematografi” diye tanımladığı ‘Kördüğüm’ için yazısına Eren’in “Montajından rol dağılımına hatta mekan seçimlerine kadar, yapımın her aşamasının konuyu yansıtmasını istedik. Sadece senaryo ve oyunculara bağlı kalmadık. Bu yüzden izleyiciler Kördüğüm’ü ilk izledikleri an bir pembe diziden çok bir film izliyor hissine kapılıyorlar” sözlerine de yer verdi.

Kördüğüm’ün Como’da başlayıp İstanbul’da devam ettiğinin altını çizen Pickard, Eren’in şu sözlerinin de altını çizdi: “Dizinin en önemli karakterlerinden biri İstanbul. Beklenmedik ama maceraperest, kalabalık ama yalnız hissettiren… Yaşamak ve çalışmak için çok zor ama aynı zamanda terk etmek için çok güzel. Bizim karakterlerimiz de aynı ikilemle yüzleşiyor.”

DAĞITIMI AVRUPA’DA OLAN İLK TÜRK DİZİSİ

‘Kördüğüm’ün ‘Intersection’ adıyla ‘Avrupalı bir şirket tarafından dünya pazarına sunulan ilk Türk dizisi’ olma özelliğini taşıdığı da vurgulanan yazıda Pickard bunun diziye olan getirisini yine H. Hakan Eren’den aldı. Eren konuyla ilgili şunları söyledi: “Daha önceki senaryolarımız birçok yerde güçlüydü; örneğin Orta Doğu, Latin Amerika ve Batı Avrupa’da. Ancak biz şuna inanıyoruz ki, Endemol Shine International’ın (ESI) dağıtım kapasitesiyle ve bizim üretimdeki kalite ve uzmanlığımızla ‘Kördüğüm’ Doğu Avrupa’ ya, Birleşik Krallık’a ve Birleşik Devletler’e de kapı açacak. Yine inanıyoruz ki Kördüğüm, uyarlanmaya da uygun bir format ve bizi en fazla heyecanlandıran kısmı da bu.

Yapımcılığını, dünyanın en büyük medya prodüksiyon şirketi Endemol Shine Türkiye’nin üstlendiği, başrollerini; İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin, Alican Yücesoy ve Mehmet Aslantuğ’un paylaştıkları, yönetmenliği Gökçen Usta’ya ait ‘Kördüğüm’, 23 Haziran Perşembe, saat 20.00’de, 25. bölümüyle FOX’ta.

Bir cevap yazın