Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Tok tutan besinler hangileridir?

Tok tutan besinler hangileridir? 1

Formunuzu korurken aç kalmak istemiyorsanız bu gıdaları menünüzden eksik etmeyiniz. Bu gıdaları hem formunuzu korumanıza aynı zamanda kilo vermenize yaracak cinsten yiyecekler. Bunlar hangileri mi merak ediyorsanız yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

 1. Yumurta: Protein yönünden zengin olan yumurta sayesinde uzun süre tok kalacaksınız. Bir çok araştırmaya konu olan ve bir çok farklı kişi üzerinde aynı anda yapılan testlere göre yumurta bu konuda bir numara. 30 obez ve şişman kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre düşük kalorili meyve salatası ve iki dilim tostla beraber sütlü omlet yiyen kadınlar daha uzun süre tok kalmışlardır.
 2. Fasulye: Safra kesesinin kasılmasına sebep olan hormon, kolesistokinin’i hiç duymamış olabilirsiniz ancak bu hormon en iyi kilo verdiren yiyeceklerden birisidir. Bu hazmettirici hormon doğal bir iştah kesicidir. Yüksek lifli fasulyeler ayrıca kolesterolünüzü de düşürür.
 3. Salata: Penn Devlet Üniversitesi’nde 42 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre düşük kalorili salata yiyenler, istedikleri kadar hamur işi yemeleri serbest bırakılsa bile çok az tüketebiliyorlar. Araştırmacılara göre buradaki sır sizi tıka basa yemekten alı koyan salatanın saflık derecesi.
 4. Yeşil Çay: Kilo verdirici içerik kafein değil. Kateçin adlı verilen antioksidanlar yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırıyor.
 5. Armut: Orta büyüklükteki bir armut sizi tok tutmaya yeter ve artar. Elma tok tutma konusunda ikinci sırada. Her iki meyvede de kan şekeri seviyesini düşüren ve öğün arası abur cubur yemenizi engelleyen pektin lifi var.
 6. Çorba: Bir kase tavuk çorbası bir parça tavuk kadar doyurucu ve tok tutucudur. Purdue Üniversitesi’ndeki araştırmacılar en basit çorbanın bile beyindeki açlık hissini tatmin ettiğini ve tokluk hissi verdiğini söylüyor.
 7. Yağsız et: Temel animoasitlerden birisi olan ve içerisinde süt ürünleri, balık ve et kadar protein barındıran Lösin, daha az yemenizi sağlar.
 8. Zeytin yağı: Ekstra ham zeytin yağı sayesinde orta yaş kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kalori yakmanıza yardımcı olur.
 9. Sirke: Mükemmel bir tok tutucudur. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre sirkeye batırılmış ekmek yiyen kişiler, normal ekmek yiyen kişilere göre kendilerini daha tok hissetti.
 10. Soya peyniri: Doyurmak için çok ufak gözükse de soya peyniri fazlaca iş görüyor. Yemekten önce soya peyniri yerseniz, daha az yiyebilirsiniz.
 11. Ceviz: Şişmanlatıcı olsalar da öğünler arası ceviz atıştıran kişiler, diğerlerine göre daha ince oluyor.
 12. Yüksek lifli mısır gevreği: Araştırmalar kahvaltıda bir kase yiyerek iştahınızı azaltabileceğinizi gösteriyor.
 1. Acı kırmızı biber: Düzenli olarak acı biber yemeniz size kilo kaybettirir. Japonların yaptığı bir araştırmaya göre kahvaltıda normal kahvaltı yiyecekleri yanında kırmızı biber de yiyen kadınlar (örneğin kırmızı biberli omlet) öğle yemeğinde normalden daha az yedi. Sihirli içerik iştah kesici kapsaisin olabilir.