TED Senfoni Orkestrası Geleneksel Yeni Yıl Konseri 7 Ocak’ta Ankara’da!

TED Senfoni Orkestrası Geleneksel Yeni Yıl Konseri 7 Ocak’ta Ankara’da!

Kültür ve sanatın destekçisi Türk Eğitim Derneği, müziğin evrensel dilini duyurmak amacıyla her yıl düzenlediği Geleneksel Yeni Yıl Konserleri kapsamında, 7 Ocak’ta Ankaralı müzikseverlerle buluşacak. Şef Ahmet Ünlü yönetimindeki TED Senfoni Orkestrası, solistleri ise Jülide Özçelik ve Mert Fırat olacak.

Gelenekselleşen yeni yıl konserleri kapsamında Şef Ahmet Ünlü yönetimindeki TED Senfoni Orkestrası, solistler Jülide Özçelik ve Mert Fırat eşliğinde, benzersiz bir müzik ziyafeti sunacak. Öğrencilik yıllarında “TED Ankara Koleji Nefesli Sazlar Orkestrası”nda görev yapan TED Ankara Koleji mezunlarının, 2007 yılında bir araya gelerek kurduğu TED Ankara Koleji Mezunları Orkestrası ilk konserini 2008’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde verdi. Mezunlar Orkestrası, 2010 yılından itibaren, bünyesine yaylı enstrümanları katarak senfonik bir yapıya kavuştu ve Türk Eğitim Derneği çatısı altında “TED Senfoni Orkestrası” adını aldı. Orkestranın genel müzik direktörlüğünü Ahmet Ünlü üstleniyor.

Türkiye’nin ilk ve tek amatör senfoni orkestrası
TED Senfoni Orkestrası, profesyonel müzik eğitimi almamış TED Okulları mezunlarından oluşan, Türkiye’nin ilk ve tek amatör senfoni orkestrası olma özelliğini taşıyor. 120 kişilik kadrosuyla TED Senfoni Orkestrası, her yıl geleneksel yeni yıl ve yaz konseri olmak üzere toplam on bir konser verdi. TED Ankara Koleji’nin 80. Yıl Oratoryosu’nu seslendiren orkestra, Türk Eğitim Derneği’nin 85. yılı onuruna düzenlenen “85 dakikada 85. yıl” etkinliğinde de görev aldı. Orkestra ayrıca Zülfü Livaneli, Murat Karahan ve Güvenç Dağüstün gibi ülkemizin değerli seslerine eşlik etti ve birçok Türk bestecinin eserlerinin dünya prömiyerini de gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın