Suriye’li göçmenler işadamı oldular

Suriye’li göçmenler işadamı oldular

Suriye’de süren iç savaş nedeniyle ülkemiz başta olmak komşu ülkelere ve Avrupa’ya göçmen akını yaşandı, hala da yaşanmakta. Suriye’nin iç savaşa sürüklendiği 2011’den bu yana Suriyeli girişimciler kendi başlarına veya Türk ortakları aracılığıyla Türkiye’de 4 bin civarında işyeri açtı. Suriyeli sermayesiyle açılan işyerlerinin sayısı geçen yıl 1600’ü, bu yılın ilk 3 ayında ise 590’ı buldu. Bu sayının artması bekleniyor.

Suriyeli işyerlerinin en göze çarpanları gıda sektöründe faaliyet gösteriyor. İngiliz iş dünyası gazetesi Financial Times’a konuşan  Muhammed Nizar Bitar ise Türkiye’de işini büyüten girişimcilerin başında geliyor. İstanbul Aksaray’daki lokantalar için merdiven altı üretimle işe başlayan Bitar’ın işlettiği 5 lokanta ve 2 fırında, çoğunluğu Suriyeli olan 330 civarında kişi çalışıyor.

Bitar, 20’yi aşkın ortağıyla birlikte şimdiye kadar yaptığı yatırım harcamalarının toplamının 2 milyon doları bulduğunu söylüyor. Başlarda lokanta sahiplerinin çok yardımcı olduğunu, dükkan sahiplerinin aylarca kira almadığını anlatan Bitar’ın sahibi olduğu Taksim’deki Tarbuş lokantası turistlerden de rağbet görüyor.

Bir cevap yazın