Posted By HaberBizde Posted On

Spirulina

Mavi yeşil bir alg türü olan ve besin takviyesi olarak kullanılan Spirulina denizden gelen ya da süper besin gibi isimlerle anılır. Genel olarak toz halinde bulunan bu besin su yosunu olarak ifade edilir. Bir bitki değil siyanobakteri olarak tanımlanan Spirulina cam materyallerin taban kısımlarında yosun katmanı şekline oluşur.

Besin takviyesini yanı sıra ambalajlı ürünler, sakız ve şekerlerde gıda boyası olarak da kullanılan Spirulina doğada bulunmaz ve özel olarak yetiştirilir. Yoğun ve besleyici bir gıda şeklinde tanımlanan Spirulina çinko, selenyum, magnezyum, kalsiyum, A,B, C ve E vitaminleri yönünden zengindir. Selenyum ve C vitamini dokuları ve hücreleri potansiyel hasalara karşı korur ve bunlar antioksidan özelliği bulunan vitaminlerdir.

Spirulina Kimler Tarafından Kullanılır?

Spirulina kullanacak kişiler uzmanlar tarafından belirlenir. Yanlış amaç ve miktarda kullanım istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle kullanım öncesi şu kişiler arasında olup olunmadığı kontrol edilmelidir.

– Tip 1 diyabet hastaları,

– Kalp problemi olanlar,

– Egzersiz programını ve kas gücünü artırmak isteyenler,

– Metabolizma ile ilgili şikayetleri bulunanlar,

– Bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmek isteyenler,

– Yaralarını çabuk iyileştirmeyi amaçlayanlar,

– Duygusal ve bedensel yönden sorun yaşayanlar,

– Hafıza zayıflığı bulunanlar,

 – Sindirim problemi bulunanlar,

– Adet öncesi şikayetlerini azaltmak isteyenler

Spirulina Faydaları Nelerdir?

Spirulina faydaları arasında güçlü bir anti enflamatuar ve anti oksidan kaynağı olması yer alır. Kan basıncı seviyelerini düşürebilen bu bileşik kronik böbrek hastalığı, felç, kalp krizi gibi durumlara karşo koruma sağlar. Alerjik rinit belirtilerini azaltır ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Aynı zamanda kansere karşı koruyucu olan Spirulina kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca zayıflama üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.Besin kaybı yaşamadan ihtiyaç fazlası kalori alımına engel olur.