Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Seri katil Atalay Filiz yakalandı

Seri katil Atalay Filiz yakalandı 1

Seri katil olan ve son günlerde ülke gündemini oluşturan Atalay Filiz, bu sabah saatlerinde İzmir’de yakalandı.

Filiz’in sabah saatlerinde Özdere’den Menderes’e gitmek için bir minibüse bindiği, ancak minibüstekilerin Filiz’den şüphelenerek bakmaya başladıkları öğrenildi. İddiaya göre tanınacağını anlayan Filiz yol üzerinde minibüsten indi. Minibüsteki yolcular Filiz’in inmesinin ardından polisi arayarak ihbarda bulundu. Bunun üzerine Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri yol uygulaması başlattı. Filiz aynı güzergahta başka bir minibüste yakalandı.

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Atalay Filiz’in nasıl yakalandığını anlattı. Yakalanmasında yardımcı olan vatandaşa teşekkür eden Uzunkaya, “Vatandaş-polis işbirliğiyle çözümlenmiş. İhbarı yapan vatandaşımıza teşekkür ediyoruz, emniyet müdürlüğü olarak da ödüllendireceğiz” dedi.Atalay Filiz, emniyetteki sorgusunun ardından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere polis ekipleri tarafından götürüldü. O anlar kameralara böyle yansıdı…

ATALAY FİLİZ İSTANBUL’A GETİRİLECEK

Sağlık kontrolünden geçirilen Atalay Filiz’in İstanbul’a getirileceği, soruşturmanın İstanbul’a yapılacağı bilgisi geldi.Filiz’in İzmir’de en son görüldüğü 31 Mayıs tarihinden beri Özdere’de arazı’de yaşadığı öğrenildi. Filiz ilk ifadesinde göçmenlerle birlikte Yunanistan’a geçmeye çalıştığını ancak bunu başaramayınca yeniden Menderes’e dönmek için yola çıktığını söylediği öğrenildi. İLK İFADESİNDE KURBAĞA YİYEREK YAŞADIĞINI SÖYLEDİ, ÜZERİNDEN 4 SAHTE KİMLİK VE 3 EHLİYET ÇIKTI!

Atalay Filiz’in yakalandığı anda polisin “Sen Atalay Filiz misin” sorusuna “Hayır” yanıtı verdiği, polisin “Sen Atalay Filiz’sin” demesi üzerine yeniden “Yok değilim” diyerek Ömer Baba adına düzenlenmiş sahte kimlik verdiği ortaya çıktı. Polis bunun üzerine “Parmak izine götüreceğiz seni” deyince Atalay Filiz olduğunu kabul etti. 3 kişinin katıl zanlısı, ilk ifadesinde, çevredeki bitkileri ve kurbağa yiyerek yaşadığını söyledi.

Bu arada Atalay Filiz’in üzerinden 4 sahte kimlik, 3 sahte ehliyet ve kendi kimliği ile pasaportu çıktı.

UZUNKAYA: VATANDAŞLARIMIZIN DUYARLILIĞIYLA YAKALANDI

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Atalay Filiz’in yakalanması ile ilgili ayrıntıları düzenlediği basın açıklaması ile anlattı. Uzunkaya’nın açıklamaları şöyle:

“Atalay Filiz, bugün 7.30 sıralarında İzmir Gümüldür’de yakalanmıştır. Ulusal medyada seri katil olarak yer bulan ve Mayıs ayının son günlerinde ilimize geldiğine ilişkin bir takım bilgilerin paylaşıldığı Atalay Filiz’in ayın 27’isinde üçüncü cinayetten sonra ilimize geldiği, Buca’da bir internet kafede 3,5-4 saat bir takım temaslar kurduğu, konaklama yeri konusunda arayışlar içinde olduğu tespit edildi. 27’siyle 30’u arasındaki süreçte İzmir’de olduğunu öğreniyoruz. Bununla ilgili kamera kayıtlarımız teyit ediliyor. Sonra bir bekar evinde kalıyor. 31 Mayıs sabahı eşyalarıyla il merkezinden ayrılıyor. Bu süre içerisinde Atalay Filiz’in İzmir’de, daha önce İzmir’de yaşamasından dolayı, Gümüldür-Özdere bölgesinde kaldığı, Çeşme taraflarına hiç gitmediği, ilimizi hiç terk etmediği anlaşılıyor. Birkaç gün pansiyonlarda, arazilerde, sahillerde, ormanda kalmış. Geçmişte doğada yaşama konusundaki becerileri nedeniyle yeme içmesini doğadan temin ettiği anlaşılıyor.

Bugün Gümüldür-İzmir seferi yapan bir minibüste bir vatandaşımızın, Menderes İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ihbar yapması üzerine, arkadaşarımız şehir istikametinde kapama oluşturuyorlar. Şahıs şüphelendiği için minibüsten inip, başka minibüse biniyor. Duyarlı vatandaşımız ikinci minibüse bindiği bilgisini veriyor. Şahıs minibüs içerisinden alınıyor.EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İHBARI YAPAN VATANDAŞLARI ÖDÜLLENDİRECEK

Duyarlılık gösteren, 2 haftayı aşkın süre içinde, cinayet şüphelisi şahsa benzerliği nedeniyle her türlü ihbar ve bilgi kanallarını zorlayan, ihbar eden duyarlı bir toplum tablosu ortaya koyan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu olayda da gördük ki kamuoyuna yansıyan hadiselerde vatandaşlarımız duyarlı oluyor. Vatandaş-polis işbirliğiyle çözümlenmiş. İhbarı yapan vatandaşımıza teşekkür ediyoruz, emniyet müdürlüğü olarak da ödüllendireceğiz.

Atalay Filiz 2013 yılında tüfekle işlenen iki cinayetin faili olarak aranıyordu. En son da 27 Mayıs 2016’da İstanbul’da bir bayanın bıçakla öldürülmesi faili olarak aranıyor. Fransa’da arkadaşlık yaptığı bir kız arkadaşının durumuyla ilgili sorumlu olduğu yazıldı, çizildi.ÜZERİNDEN 10 BİN TL VE 3 BİN EURO PARA ÇIKTI

Üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport var. En son 2012 yılında Endonezya’ya çıkış yapmış. Geçerlilik süreci de bitmiş. Gerçek kimliği var, 4 adet kendi fotoğrafı olan sahte kimlik var. Kendi fotoğrafı olan, değişik vatandaş fotoğrafları olan 3 adet sahte ehliyet var. 14 adet de açık, aktif kredi ve banka kartları var. 2 adet avcı-komando bıçağı var, biber gazı var, 10 bin TL var, 3 bin 500 Euro var, bir Fransız vatandaşının vatandaşlık belgesi var, yaşam malzemeleri var. Şahsın medyaya yansıyan valizler, bavullarda bir takım günlük eşyaları, kitapları varmış. Bunların yük olduğunu düşünerek çöplere atmış.

NEDEN İZMİR’E GİTTİĞİ ORTAYA ÇIKTI!

Şahsın 3 yıldır ailesiyle teması olmadığını biliyoruz. Babasını İzmir’de hava subayı olması nedeniyle İzmir’i çok iyi bildiğini anlıyoruz. Şahıs bugün ilimizde yakalandı. Endişe vatandaşlarımız rahat olsunlar. ”

MENDERES BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMADoğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Menderes Belediye Başkanı Ak Partili Bülent Soylu, 3 kişinin katili olarak aranan Atalay Filiz’in, Menderes’e bağlı eski belde Gümüldür’den bindiği Gümüldür- İzmir dolmuşunda bir yolcunun kendisini tanıyıp polise ihbar etmesi sonucu, olayı fark edip değiştirdiği dolmuşta yakalandığını söyledi.

Başkan Soylu, şunları söyledi:”Seri katil zanlısı Atalay Filiz, Gümüldür’den İzmir’e gelmek üzere dolmuşa binmiş. Dolmuştaki bir vatandaş kendisini tanımış ve polise ihbar etmiş. Bunun üzerine vatandaşın kendisini tanıdığından şüphelenen Atalay Filiz, hemen dolmuştan inmiş ve Bulgurca dolmuşuna binmiş. Menderes ilçe merkezinde emniyet güçleri Bulgurca dolmuşunu durdurarak, yakalamış. Biz belediye olarak temizlik işleri, park ve bahçeler biriminde çalışan personelimizi bu konuda uyarmıştık. Çünkü personelimiz sürekli halkın içinde geziyor. Emniyet birimlerimizi kutluyorum. İhbarı dikkat alarak titiz bir çalışma yürütmüşler. Milletimize geçmiş olsun.”

HER ŞEY TUZLA’DA TARİH ÖĞRETMENİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HABERİ İLE BAŞLADI

Tuzla Yalıboyu Caddesi Postane Mahallesi’nde oturan tarih öğretmeni, 2 çocuk annesi Fatma Kayıkçı’nın cesedi, 28 Mayıs’ta evinin yakınındaki çalılıkların arasında bulunmuştu. Kayıkçı’yı öldürdüğü iddia edilen Atalay Filiz’in, 16 Eylül 2013’te o dönem tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan’ın TÜBİTAK’ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova’nın öldürülmesi olayına karıştığı bildirilmişti.

Ankara’daki cinayetlerle ilgili yaklaşık 3 yıldır aranan Atalay Filiz’in, sahte kimlikle yurt dışına kaçtığı ve bir süre sonra geldiği İstanbul’da yaşamaya başladığı, çevresine kendisini farklı kimlikle tanıttığı belirtilmişti.