Posted By hande Posted On

Savaş ihtimali giderek artıyor

Gelen bir son dakika haberine göre ise Rusya’nın Ukrayna’daki diplomat ve personellerini bugün tahliye etmeye başladığı açıklandı.Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki Donetsk ve Luhansk’ı bağımsız devletler olarak tanıyan Rusya, Ukrayna’daki büyükelçilik ve konsolosluk personellerinin tahliye edileceğini duyurdu. Dün yapılan bu açıklamanın ardından bugün Rusya tarafından Kiev’deki büyükelçilik binasıyla birlikte Odessa, Lviv ve Harkov konsolosluklarındaki personellerin tahliyesine başlandığı öğrenildi.

Rus basınının Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde, personellerin tahliyesine başlandığı aktarıldı. Bakanlık yetkilileri, bunun planlı bir prosedür olduğunu, güvenlik nedeniyle büyükelçilik ve konsolosluklarda bir dizi önlemler almaya devam edeceklerini ifade etti.

ABD’nin yaptırım kararının ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, “ABD tarafının hissedeceği şekilde ölçülü ve güçlü bir yanıt verilecek” dedi.

İngiltere hükümeti bugün Ukrayna’ya verilecek multi-milyon dolarlık ekonomik destek paketini açıkladı. Dışişleri Bakanı Liz Truss, İngiltere’nin Ukrayna’yı desteklemek ve krizin ekonomik etkilerini azaltmak için 500 milyon dolara kadar krediyi garanti etmeye hazır olduklarını belirtti.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı güçlerin kontrolündeki bölgeleri tanımasına tepki olarak NATO’nun doğu kanadındaki ülkelere asker ve teçhizat gönderme kararı aldı. Bu kapsamda ABD tarafından, Yunanistan’da konuşlanmış olan 12 adet A/64 Apache savaş helikopterinin Polonya’ya gönderileceği bildirilirken, Almanya’daki 20 adet A-64 Apache helikopterinin ise Baltık ülkelerine gönderileceği öğrenildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan krizle ilgili açıklama yaptı. Başkan Erdoğan konuşmasında “İkisinden de vazgeçmemiz mümkün değil. Rusya ile gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik ilişkilerimiz var. Ukrayna ile de aynı şekilde siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerimiz var. ‘Ukrayna’dan vazgeç’ deseniz vazgeçemeyiz, çünkü ülkemizin buradaki çıkarları çok ileri derecede. ‘Rusya’dan vazgeç’ deseniz ondan da vazgeçemeyiz, çünkü onunla da şu anda gerçekten ileri derecede birlikteliklerimiz var” dedi.

Kırım’da yaşanan bir saldırı planı korkuttu. Rusya’nın haber ajansı Interfax’ın ifadesine göre, Rusya Federasyonu’nda yasaklanan aşırılık yanlısı Neo-Nazi destekçilerinin Kırım’da bir kiliseyi patlamaya hazır olduğu ifade edildi. Durdurulan şüpheliler gözaltına alındı.