“Sakıp Sabancı’nın Portresi” Londra’da

“Sakıp Sabancı’nın Portresi” Londra’da

Eser, Royal Academy of Arts, Londra’da 1769 yılından beri kesintisiz olarak her yaz düzenlenen Yaz Sergisi 2016’ya (Summer Exhibition 2016) davet edilmişti.

Bu kapsamda, 13 Haziran – 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında Sabancı Holding’in katkılarıyla sergilenecek eser, daha önce 2014 yılında S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyarete açıldı ve 2015 yılında  da dünyanın en prestijli sanat organizasyonlarından biri olan 56. Venedik Bienali’nin ana bölümünde yer almıştı.

Güler Sabancı: Bizi ve ailesini çok mutlu etti

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın Portresi’nin Royal Academy of Arts’ta sergilenmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“2012 yılında Sakıp Bey’i vefatının 10.yılında anmak için Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sevil Sabancı başkanlığında bir komite oluşturduk. Bu komitenin ortaya koyduğu ilk şey bir çağdaş Türk sanatçısı tarafından Sakıp Bey’in adına, onu anmak için bir eser yapılmasıydı. İsteğimiz Sakıp Bey’in kişiliğini yansıtan, canlı, insan sevgisi ile dolu kişiliğini ortaya koyan; insanlara dokunan ve çok sevilen Sakıp Bey’i yansıtan  bir eser olmasıydı.
Eser, Kutluğ Ataman tarafından çok katılımcı süreçle, katılımcıların gönüllü olarak verdiği fotoğraflarıyla ileri teknoloji ile hazırlandı. Ne mutlu ki bize Venedik Bienali’nden sonra Royal Academy Arts’ta sergileniyor, Yaz Sergisi’nde önemli bir yer alıyor.Sakıp Bey hayattayken hat koleksiyonunu New York Metropolitan, Boston, Los Angeles, Avrupa’da ise Paris, Berlin ve Frankfurt’ta sergiledi. Hayalinde hep bir gün Londra’ya gelmek vardı. Bizi ve ailesini çok mutlu eden olay Sakıp Sabancı’nın Portresi bugün Londra’da, Royal Academy’de sergileniyor.”

Kutluğ Ataman: Bu eserde hala yaşıyor

Sanatçı Kutluğ Ataman ise şunları kaydetti:

“Sakıp Sabancı Portresi’ Sakıp Bey’in portresi olduğu kadar bu eserin gönüllü yapı taşları olmayı kabullenerek resimlerini göndermiş isimsiz onbinlerin de portresidir. Sakıp Bey tüm başarısına rağmen bizlerden birisi olduğunu unutmadı. İnsanlara tepeden bakmadı. Akıl ve insan sevgisiyle lider oldu. Görüyoruz ki gönüllerinde yer etmiş olduğu onbinlerle beraber bu eserde hala yaşıyor.”

2016 yazı boyunca Royal Academy of Arts galerilerinde sanatseverlerle buluşacak olan Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı’nın Portresi” adlı video enstalasyon eseri, çeşitli nedenlerle Sakıp Sabancı’yla yolu kesişen binlerce kişinin portre fotoğrafından meydana geliyor.

Bir cevap yazın