Rusya ile olan kriz her sektör gibi müteahhitleride etkiledi

Rusya ile olan kriz her sektör gibi müteahhitleride etkiledi

Rusya ile yaşanan diplomatik ve siyasi kriz etkilerini her sektörde göstermeye başladı. Son olarak turizm sektöründeki etkilerinin göze çarptığı “Rusya Krizi” turizm sektörünün yanı sıra  ihracat ve müteahhitlik sektörünü de etkiledi.

Rusya krizi

Müteahhitlikte Türkiye’nin en önemli pazarı Rusya olarak gözükmektedir.  Böyle önemli bir pazar payına sahip olan Rusya ile yaşanan kriz belli oranlarda ülke ekonomisine tesir etmeye başladı.

Yaşanan krizden sonra yeni proje alınamaması ve imza aşamasındaki işlerin askıya alınması, müteahhitlik sektörünün yıla iyi başlamamasına neden oldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği, “Ekonomide Bahar Havası” başlıklı birinci çeyrek analizinde, 2016 yılına son derece olumsuz bir başlangıç yapan küresel piyasaların, Şubat ayı ortasından itibaren küresel risk algısında kısıtlı bir iyileşme olması sonucunda bir miktar toparlandığı kaydedildi. Analizde, Mart ve Nisan aylarında küresel piyasaların büyük çoğunluğunda yukarı yönlü bir hareket, risk primlerinde ise aşağı yönlü bir eğilim gözlendiği vurgulandı. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 2016 yılına daha önceki yıllar kadar iyi başlanılmadığı belirtilen analizde, ilk çeyrekte yurtdışında 1.1 milyar ABD Doları değerinde 17 yeni proje üstlenildiği kaydedildi.

Önceki işlere devam

Yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında lider konumda bulunan Rusya’da başlamış olan projelerin süreceği ancak imza aşamasında olan projelerin askıya alındığı ve yeni projeler alınmasının kısa vadede olası görünmediği hem Rusya’da iş yapan firmalar, hem Ekonomi Bakanlığı, hem de Rus işverenlerce dile getirilmektedir.

Bir cevap yazın