Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Retweet öğrenme yeteneğini ve hafızayı zayıflatıyor

Retweet öğrenme yeteneğini ve hafızayı zayıflatıyor 1

Retweet öğrenme yeteneğini ve hafızayı zayıflatıyor

Modern dünyada makinelerin zeki olması insanları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bilim insanları çalışmaya ve araştırmaya devam ediyorlar. Son yıllarda herkes tarafından her yerde kullanılan sosyal paylaşım siteleri ve davranışları konulu araştırmalar daha bir önem arz etmektedir.

Cornell Üniversitesi ve Beijing Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; sosyal medya üzerinde paylaşılmış gönderiyi hemen geri paylaşmak (retweet) yapmak bilişsel aşırı yüklenmeye sebep olduğu tespit edilmiş.  Bu durumun ise bazı özellikleri üzerinde olumsuz sonuçlar doğurduğu tespit edilmiş. Özellikle paylaşılmış gönderiyi geri paylaşmak(retweet) yapmak, insanın gördüklerini öğrenmesini ve aklında tutmasını zorlaştırmaktadır.

Çin’deki Beijing Üniversitesinde yapılan araştırmada öğrenciler iki gruba ayrılıyor. Birinci gruba, Twitter benzeri Weibo üzerinden okudukları mesajları isterlerse paylaşıp istemezlerse de paylaşmadan bir sonraki mesaja geçmeleri istendi.

İkinci gruba ise mesajları yalnızca okumaları ve paylaşmamaları söylendi. Ardından öğrencilere, bir test verildi.

Sonuçlarda; mesajları hemen paylaşmayı seçen öğrencilerin bu teste verdikleri yanlış cevap sayısı, aynı mesajları okuyan fakat paylaşma seçeneği olmayanlara göre iki kat daha fazla çıktı.