Randevu istanbul yeniliklerle başlıyor

Randevu istanbul yeniliklerle başlıyor

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 19. kez gerçekleştirilecek olan Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, sinemaseverlerin karşısına, her zamanki zengin programının yanında, yeni sürprizleriyle de çıkmaya hazırlanıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 16- 22 Aralık tarihleri arasında seyircilerle buluşacak olan 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki açılış töreniyle başlayacak ve seyircilerine; “Aşkın Krallığı” (A United Kingdom) filmi ile “merhaba” diyecek. Gerçek olaylara dayanan bu tarihî dramda, 1940’larda Güney Afrika ile İngiltere arasında uluslararası krize yol açan bir aşk, bütün etkileyiciliği ile beyazperdede olacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin basın toplantısı yapıldı.
TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen festivalin basın toplantısı 7 Aralık Çarşamba günü Armada Sultanahmet Hotel’de yapıldı. TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar konuşmasına TÜRSAK’ın 25 yıldır ülkemizde sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunacak etkinlikler düzenlemeye devam ettiğini ve geniş kitlelere sinemayla ulaşmayı hedefleyen en önemli etkinliklerinden birisinin RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ olduğunu belirterek başladı. Fehmi Yaşar sözlerine; “Festivalde bu yıl İki yeni bölümümüz var. Bir tanesi Gastronomi Randevusu. Yemek sinema ilişkisi öteden beri sinemanın gündemindedir ancak son yıllarda yeme içme sektöründeki gelişmelere paralel gastronomi filmleri dünyada yükselen bir trend haline geldi. Berlin ve San Sebastian gibi önemli festivaller yemek sinemasına ayrı bir bölümde ele alıyorlar. Biz de Türkiye’de yemek ile sinema arasında ilişki kuracak benzer bir etkinliği hayata geçiriyoruz. Çünkü geniş kitlelerin farklı mutfaklar üzerinden birbirlerinin kültürlerini tanımaları bakımından bunu çok önemli buluyoruz.”diye devam etti. Yaşar, 16-22 Aralık tarihleri arasında 19. kez seyirci karşısına çıkacaklarını dile getirirken, 19 yıldır festivalin izleyiciyle buluşmasında çok önemli rol oynayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da teşekkürlerini iletti.

Film seçkileri hakkında bilgi veren Festival Direktörü Senem Erdine, “Aç Gözünü!” adını verdikleri ana seçkiyi oluştururken yılın son film festivali olmaktan kaynaklanan avantajlarını kullandıklarını ve bir tür yıl değerlendirmesi yaptıklarını dile getirdi. Erdine sözlerine; “Yılın önemli festivallerinin seçkilerinde yer almış ancak henüz ülkemiz seyircisiyle buluşmamış en ilgiye değer filmleri seçtik. Bu bölümde bir tema belirlemekten özellikle kaçındık. Tek kriterimiz filmlerin kalitesiydi. Dolayısıyla bu bölümde dünyanın dört bir yanından gelen birbirinden çok farklı filmler birarada ama her biri şu ya da bu nedenle özel filmler. Aralarında sinema sanatının sınırlarını zorlayan bağımsız yapımlar da var önümüzdeki ödül sezonunda adını çok duyacağımız geniş kitlelere seslenen büyük yapımlar da var.” diye devam etti.

Randevu istanbul yeniliklerle başlıyor Grafikhaber.net

Bir cevap yazın