Prim borçları 25 yaşından öncekiler silinecek

Prim borçları 25 yaşından öncekiler silinecek

SGK’dan yapılan açıklamaya göre bazı kanunlarda değişikli yapıldı. Bazı kanunlarda ise kanun hükmünde kararnameler yayınlandı. Hal böyle olunca insanları ilgilendiren değişiklikler meydana geldi. Özellikle 25 yaşından önce borçlanılan bazı borçlar silinecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Bilal Doğan açıklamalar yaptı: “Kamuoyunun da malumuz üzere 14.04.2016 tarihinde kabul edilen 6704 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 26.04.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Doğan, “Bu yasa kapsamında 26.04.2016 tarihinden önce GSS kapsamında bulunan ve prim borcu bulunan vatandaşlarımızın prim borçları 25 yaşını doldurduğu tarihe kadarki kısmı silinerek tahsilinden vazgeçilmiş bulunmaktadır. Bu durumdaki vatandaşlarımızın 25 yaşına kadarki genel sağlık sigortası prim borçları, Sosyal Güvenlik Merkezlerimize başvurmasına ve herhangi bir talebe gerek kalmaksızın bilgisayar sistemince silinecektir.

Vatandaşlarımız e-devlet şifreleri ile prim borçları ve diğer sosyal güvenlik durumunutakip edebileceklerdir.” duyurusunu yaptı.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın