Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Paslanmaz Çelik Kaynak Nasıl Yapılır?

Paslanmaz Çelik Kaynak Nasıl Yapılır? 1

Kaynak: Metalik malzemeyi basınç ya da ısı veya her ikisini bir malzeme katarak veya katmadan birleştirme işlemine “metal kaynağı” denir. İki ayrı parçanın birleştirilmesinde ilave bir malzeme kullanılırsa, bu malzemeye “ilave metal” denir.

Paslanmaz Çelikte Kaynak Yöntemleri Nelerdir?

Paslanmaz çelikte 3 çeşit kaynak yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar;

  • TIG Kaynağı (Argon Kaynak)
  • MIG – MAG Kaynağı
  • Elektrik ARK Kaynağı olarak listelenir.

TIG kaynağı (Tungsten InertGas)

WIG (WolframInertGas) / GTAW (Gas Tungsten ArcWelding) olarak da bilinen TIG kaynağında erimeyen bir tungsten elektrot kullanılır. Kaynak bölgesine hiç ilave metal verilmeden yapılabilmesinin yanı sıra, ilave metal verilerek de bu kaynak yapılabilir. TIG kaynağında adından da anlaşıldığı gibi inert yani asal gazlar kullanılır. En yaygın kullanılanları argon ve helyum ya da bunların karışımları diyebiliriz. Ülkemizde genellikle TIG kaynağı, paslanmaz çelik ve alüminyum alaşımlarının kaynağında kullanılıyor. Boru kaynaklarında dikkat edilmesi gereken noktaların en başında kök pasonun atılması gelir. Kök paso kaynağı yapımı sırasında uygun bir kök koruma gazı kullanılır. Bu gaz argon, azot ya da argon-azot karışımı olabilir. Kök koruması yapılmamış olan paslanmaz kaynaklarında dikiş homojen bir yapıya sahip olmaz ve paslanmalar başlar. Çünkü borunun içinden geçen, akışkan ve düzgün olmayan kök, kaynağında birikir. Bu durum özellikle gıda sektöründe kullanılacak borular için çok büyük zarardır. TIG kaynağında ısı girdisi min. düzeyde olur. Diğer geleneksel kaynak yöntemlerine göre kaynak dikişi homojen bir görünüme sahiptir. Alüminyum gibi demir harici malzemeler dışında, genellikle doğru akım kullanılarak kaynak yapılır. Ayrıca da tungsten elektrod (-) kutuba bağlanmalıdır.

MIG – MAG kaynağı:

MIG (Metal Inert Gaz); aktif olmayan gazların kullanıldığı gaz altı kaynak yöntemine denir.

MAG (Metal Aktif Gaz); aktif gazların kullanıldığı gaz altı kaynak yöntemine denir.

Aktif gazlar hem paslanmaz ve yüksek alaşımlı çelikler hem de alaşımsız ve düşük alaşımlı çelikler için uygundur.

Koruyucu gazlara alternatif olarak özlü teller de kullanılabilir. Bu tellerin ark akımı içinde eriyen ve bu şekilde bir koruyucu gaz atmosferi yaratan bir kılıfı vardır. Özlü teller hava cereyanına maruz kalsa bile dayanıklı bir koruyucu gaz örtüsü sağlar.

Elektrik ARK kaynağı:

Örtülü elektrod kaynağı en yaygın kullanılan kaynak yöntemlerinden biridir. Örtülü elektrodlarda, elektrodun üstü çeşitli alaşımlardan oluşan tozlarla kaplıdır ve bu tozlar örtüyü oluşturur.

Örtünün faydaları;

  • Arkın kolay oluşmasını sağlamak,
  • Kararlı bir ark sağlamak,
  • Curuf oluşturmak,
  • Metale ilave alaşım elementi sağlamak,
  • Kaynak sırasında yanarak koruyucu gaz atmosferi sağlamak.