Oto Yedek Parçaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oto Yedek Parçaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürücülerin, araçlarının periyodik bakımlarında ya da herhangi bir arıza durumunda orijinal yedek parça çeşitleri arasından tercih yapması gerekir. Aracın bir parçası arızalandığında bakım masraflarında yüksek maliyetlerle karşılaşmamak için orijinal yedek parça satın almak isteyen araç sahipleri, Opel yedek parça sitesi Generalopel.com sayesinde araç marka ve modeline en uygun yedek parçayı hızlı bir şekilde satın alabiliyor.

 

Konusunda uzman General Opel’de aşağıdaki Opel ve Chevrolet yedek parça çeşitlerinin yanı sıra geniş bir yelpazede ürün seçeneği bulabilirsiniz.

 

Aks

 

Lastikleri taşıma ve yönlendirme gibi görevleri bulunan aks, bir araçta hem ön hem de arka olmak üzere 2 grup halindedir. Akslarda darbelere ve zorlamalara bağlı olarak eğilmeler meydana gelebilir. Bu da aracın dengesine zarar verir. Bu durumda aksların değiştirilmesi gerekir.

 

Akü

 

Araçta kimyasal enerji depolayan ve bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihaz aküdür. Farlar, marş motoru gibi dış devreleri faaliyete geçirir. Marşa basıldığında araç çalışmıyor ya da birkaç denemede çalışıyorsa akü kontrol edilmeli, kullanım ömrünü tamamladıysa yenisi ile değiştirilmelidir.

 

Buji

 

Buji, ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Buji, ateşleme bobininden gelen elektriği, kablolar yardımıyla bujilere aktarır. Yakıt tüketimi ve çekiş performansı üzerinde de doğrudan etkili olan bir parçadır. Buji arızalandığında, otomobil çalıştığında motorda titreme meydana gelebilir, gaza basıldığında egzozdan siyah renkte duman çıkabilir, çekiş gücünde düşüş ve yakıt tüketiminde de artış gözlenebilir.

 

Hava filtresi

 

Hava filtresi, motor tarafından emilen havayı toz ve kirden uzak tutar. Oto yedek parça çeşitleri arasında önemli olan hava filtresi, aracın çekiş gücünü etkileyen bir parçadır. Silindirler düzenli çalışamadığında motor yeterli çekiş gücüne erişmek için daha fazla enerji harcar ve yakıt tüketimi artar. Hava filtresinin periyodik bakımlarda mutlaka değiştirilmesi gerekir.

 

Mazot filtresi

 

Yakıt filtresi olarak da bilinen mazot filtresi, yakıt deposundan gelen benzin ya da dizel yakıtın, süzülerek temiz bir şekilde enkjektörlere iletilmesini sağlar. Mazot filtresi kirlendiğinde motor çekişi düşer, yakıt tüketimi artar, rölanti devri dalgalıdır ve motor her zamankinden zor çalışır.

 

Motor yağı

 

Motor yağı araçtaki hareketli parçaların sürtünmesini ve deformasyonu önler. Araçlarda sürtünmeden dolayı yağın  içerisinde küçük parçacıklar birikmektedir ve bu birikimler, yağın akışkanlığını ve kayganlığını yitirmesine neden olur. Periyodik olarak motor yağının kontrol edilmesi, kirli yağın yeni bir yağ filtresi ile değiştirilmesi gerekir.

 

Polen filtresi

 

Polen filtresi, aracın klimasını çalıştığında dışarıdan gelen havanın içeri ulaşmadan önce arınmasını sağlar. Filtre, dışarıdaki pislikleri tuttuğu için zamanla kirlenir ve araç içine giren havanın kalitesi düşer, kötü kokular meydana gelir. Bu durumda polen filtresinin yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

 

Aracınızın periyodik bakımlarda yüksek masraflardan kurtulmak için General Opel’in web sitesinden orijinal ve yan sanayi yedek parça tedariği ile kaliteli ve güvenilir hizmet alabilirsiniz. Opel Astra, Corsa, Combo, Tigra, Vectra, Omega, Meriva, Crossland, Frontera, Grandland, İnsignia, Mokka, Zafira, Signum, Calibra yedek parçaları ve Chevrolet Aveo, yeni Aveo, Captiva, yeni Captiva, Cruze, Epica, Kalos, Lacetti, Rezzo, Spark, Trax yedek parçaları için www.generalopel.com web sitesini ziyaret edin.