Okullarda okul sütünden sonra kuru üzüm dağıtılacak

Okullarda okul sütünden sonra kuru üzüm dağıtılacak

Okul sütü dağıtım projesinden sonra şimdide kuru üzüm dağıtım projesi hayata geçiyor. Kuru yemiş ve kuru meyve tüketim alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırmak için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan birisi olan “okullarda kuru üzüm” dağıtılması ile ilgili bilgiler veren Bakan Çelik uygulama hakkında bilgiler verdi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme ilk amaç

“Hükümet olarak öğrencilerimize kuru meyve tüketim alışkanlığının kazandırılması, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunularak sağlıklı büyüme ve gelişmelerinin sağlanması amacıyla kuru üzüm dağıtımı yapma kararı almıştık.”diyerek amacın sağlıklı ve dengeli beslenme olduğunun altını çizen Bakan Çelik sözlerine şöyle devam etti.

1.sınıflar ile 4.sınıflara haftada 1 defa dağıtılacak

Uygulamayı hangi sınıfların kapsadığı ve hangi periyotlar ile üzüm dağıtılacağı hakkında şu bilgileri veren Bakan; “ Bakanlığımız, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile işbirliği içerisinde ülkemiz genelinde 81 il ve 957 ilçedeki yaklaşık 35 bin okulda eğitim gören 4’üncü sınıflar dâhil 6,5 milyon civarındaki çocuğumuza haftada 1 defa 25’er gramlık ambalajlarda kuru üzüm dağıtımı yapılması öngörülmüştü. Bugün itibarıyla üzüm sevkiyatının yapıldığı 33 ildeki bin 750 okulda kuru üzüm dağıtımı gerçekleştiriliyor.”

Bütün dağıtım işi bu hafta bitiyor

Dağıtım işinin ülke genelindeki bütün okullara hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor diyerek sözlerini sürdüren Bakan;  “Hafta sonuna kadar tüm illerimizdeki okullarımıza kuru üzüm sevkiyatı yapılmış olacak. Böylece tüm okullarımıza kuru üzüm ulaştırılmış ve dağıtıma hazır hale getirilmiş olacak. Dağıtım, okul sütü dağıtımının yapılmadığı perşembe günleri gerçekleştirilecek. Bugün başlayan kuru üzüm dağıtımı, mayıs ayının 12, 17 ve 19 Mayıs Perşembe günü tatil olduğu için 26’sında gerçekleştirilecek. Dağıtım, elde olmayan nedenlerle gecikme ihtimali olan illerde 2 ve 9 Haziran tarihlerine sarkabilecek” dedi.

 

Bir cevap yazın