Norveç usulü somon kebap tam not aldı

Norveç usulü somon kebap tam not aldı

Geleneksel Türk Lezzetleri Norveç Somonuyla Buluşmaya Devam Ediyor

BOCUS D’OR ÖDÜLLÜ ÜNLÜ ŞEF ‘NORVEÇ USULÜ SOMON KEBAP’ YAPTI

2016 Bocuse D’or gümüş madalya ödüllü ünlü Norveçli şef Gunnar Hvarnes Norveç Deniz Ürünleri Akademisi için İstanbul’a geldi. Ünlü şef, Norveç usulü somon kebap yaptı, Türk mutfağına yeni bir lezzet kazandırdı. Bu yazın en çok tercih edilecek balık yemeklerinin reçetelerini veren Hvarnes, Türk aşçılarla tecrübelerini paylaştı.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin organizasyonuyla 23 -25 Mayıs tarihleri arasında d.ream Akademi’de gerçekleşen ve 3 gün süren Norveç Deniz Ürünleri Akademisi’ne dünyanın en prestijli aşçılık yarışması olan Bocuse D’or Avrupa 2016’da gümüş madalya sahibi olan Norveçli şef Gunnar Hvarnes katıldı. Norveç Deniz Ürünleri Akademisi kapsamında d.ream Akademi’de şefler için bir atölye çalışması gerçekleştiren Hvarnes; somon, morina, uskumru balıklarını pişirme, kesme ve sunum teknikleri konusunda tecrübelerini paylaştı.

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi’nin bu yıl İstanbul’da düzenlediği Norveç Deniz Ürünleri Akademisi’ne d.ream Akademi ev sahipliği yaptı.

‘NORVEÇ USULÜ SOMON KEBAP’ TAM NOT ALDI

Norveç Deniz Konseyi’nin davetiyle, 2016 Bocuse D’or Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya ödülüne layık görülen ünlü Norveçli şef Gunnar Hvarnes İstanbul’da basın mensuplarıyla da bir araya geldi. Ünlü şef, Türk ve Norveç lezzetlerini buluşturan ‘Norveç Usulü Somon Kebap’ tarifini basın mensuplarıyla birlikte pişirdi.

Bugüne kadar aldığı dört altın, iki gümüş ve iki bronz madalyayla Bocuse d’Or’un yıldızı parlayan ülkelerinden Norveç’in gümüş madalyalı şefi Gunnar Hvarnes, ‘Doğu Batıyla Buluşuyor Yaz Somon Tarifleri ’ adlı workshopta somon kebap dışında yaz aylarına damga vuracak 2 özel lezzeti daha basın mensuplarına tattırdı.

Somon Carpaccio ve Nohut Yatağında Fırınlanmış Somon basın mensuplarından tam not aldı.

GUNNAR HVARNES: SOMON BU YAZA DAMGASINI VURACAK

Sağlıklı beslenme trendleriyle birlikte Türk mutfağına giren somon balığını Türklerin en sevdiği yerel lezzetlerle birleştiren Norveçli şef Gunnar Hvarnes, “Norveç Somonunu yerel mutfaklara uygun bir lezzet olarak sunma fikri ile çıktığımız bu yolda yaptığımız yeni tarifler beni çok heyecanlandırdı. Özellikle Norveç usulü somon kebap Türk

damak tadına uygun, hazırlaması oldukça pratik, iki ülke mutfağının vazgeçilmezlerini bir araya getirdiğimiz bir tarif oldu. Somon Carpaccio ve Nohut Yatağında Fırınlanmış Somon tarifleri yaz aylarının en çok tercih edilen balık yemekleri olacak diye düşünüyorum. Ama somonu özellikle yazın yapmak isteyenler için bazı tavsiyelerim var. Yazın somonu orta ateşte, ortasını biraz daha az pişirmek somonu çok daha lezzetli olmasını ve kurumasını önlediğinden somonlarını muhteşem bir lezzet haline dönüştürebilirler.” dedi.

FROYLAND: BALIK TÜKETMEK ANİ KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Deniz ürünlerinin, sağlıklı diyet, sağlıklı yaşam ve aktif hayat üzerindeki etkilerini araştıran, Norveç Beslenme ve Deniz Ürünleri Araştırma Enstitüsü Araştırma Direktörü

Akademisyen Livar Froyland de Norveç Deniz Ürünleri Akademisi için İstanbul’a geldi. Deniz ürünleri ve sağlıklı yaşamla ilgili çok önemli bilgiler paylaşan Livar Froyland; “Deniz ürünlerinde bulunan iyot, omega 3 yağlı asitleri, vitamin D ve balık proteinlerinin sağlık üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Düzenli deniz ürünleri tüketmenin bazı kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında ve ani kalp krizi riskini azaltmada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yeni verilere göre iyot açısından yetersiz beslenme beynimizi etkiliyor ve iyot açısından fakir beslenen annelerin çocuklarında öğrenme ve dikkat eksiklikleri meydana gelebiliyor. Ayrıca omega 3 yağlı asitleri açısından fakir beslenen anne adaylarının doğum sonrası depresyon riski çok daha fazla oluyor. Bu yüzden Avrupa’da en güncel önerilere göre ortak kanı haftada 2 ya da 3 gün balık tüketilmesi yönünde. Ben bir şef değilim ama diğer ülkelerdeki gözlemlerime göre balık bazı yemeklerde etin yerini almaya başladı. Benim bakış açıma göre balık, besin değerini kaybetmeden masaya gelmeli. Her balık türünün farklı besin değerleri vardır ve farklı oranlardadır. Mesela yağlı balıklar ( somon ve uskumru) omega 3 yağlı asitleri yönünden zengindir. Ringa balığı vitamin D yönünden zengindir. Morina balığı iyot açısından zengindir. Bu yüzden sağlıklı bir diyette her çeşit balık, et ve sebzeye yer vermek gerekir” dedi.

MARIA KIVIJARVI HEGGEN: BALIK SEÇERKEN TÜRKLERE BENZİYORUM

Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Orta ve Doğu Avrupa Bölge Müdürü Maria Kivijarvi Heggen workshop çalışmalarıyla yakından ilgilendi. Norveç deniz ürünlerinin tüm dünyada yerel mutfaklara adapte edildiğini belirten Heggen, balık seçerken nelere dikkat ettiğini de anlattı. Balık seçerken biraz Türklere benzediğini söyleyen Maria Kivijarvi Heggen; “Tıpkı Türkler gibi balık tezgahını ziyaret ederim ve taze ne var ona bakarım. Somon en çok satın aldığım balık diyebilirim. Birçok kullanım ve pişirilme şekli olduğundan somonla birçok farklı lezzet yapabiliyorum. Sushi, ızgara ve fırında somon en çok tercih ettiklerim oluyor. Beyin, cilt, saçlar ve kalp için de çok faydalı olduğunu biliyorum ve Norveç somonunun güvenli olmasından dolayı ilk tercihimi ondan yana kullanıyorum. Başka tür balıkları da zaman zaman tüketiyorum. Kimseye her gün somon yiyin gibi bir önerim olamaz çünkü sağlıklı beslenmede çeşit çok önemli. Ama mutlaka haftada en az bir kere somon yemeğe özen gösteriyorum. Türkiye’ye

geldiğimde yerli deniz ürünlerini denemeyi de çok seviyorum. Türk Kalkanı favorilerim arasında. Ama asla avlanma zamanı yemiyorum. Tüketici olarak gücümü bilerek sürdürülebilir kaynaklar için yasak olduğu dönemlerde bilinçli bir şekilde seçim yapıyorum”.

Bir cevap yazın