Niğde’de Güneş Paneli fabrikasının temeli atıldı

Niğde’de Güneş Paneli fabrikasının temeli atıldı

Yenilenebilir enerji konusunda dünyada ve ülkemizde yeni çalışmalar ve yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi Niğde ilimize kuruluyor. Kurulu gücü ilk etapta 100 MWp olacak Güneş Enerjisi paneli üretimi için adım atıldı.

Türkiye’de alanında ilk  tesis

Güneşten gelen ışınları elektrik enerjisine çeviren “Güneş Enerjisi Hücresi” yatırımı ile ülkemizin enerji alanındaki eksikliklerinin bir nebzede olsa giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu tesis ilk başlarda 100 MWp lik üretim gerçekleştirecek. Ülkemizde bu alanda yapılan ilk yatırım olma özelliği de taşıyan tesis tam kapasite üretime geçice 600 MWp ‘lik Güneş hücresi üretecek.

Niğde’nin Bor ilçesinde kuruluyor

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde yapılan tesisin temel atma töreninde konuşan yetkilinin vermiş olduğu bilgiler şu şekilde; “Biz kendi kumumuz ile başından sonuna kadar silisyum, ingot, wafer, hücre ve model üretimini gerçekleştirerek sonunda Türk güneş panelini kendi kaynaklarımıza sağlamış olacağız. Bunu yapmamız demek enerji bağımsızlığı ve milli güvenlik için çok önemli.” Diyerek yatırımın en kısa sürede üretime geçeceğini belirtti.

Bir cevap yazın