Ne kadar fazla, o kadar iyi:  Monitörünüzle çoklu görev yürütmek artık daha kolay

Ne kadar fazla, o kadar iyi: Monitörünüzle çoklu görev yürütmek artık daha kolay

Çoklu görev yürütme, günümüzde ofislerdeki sihirli sözcüktür. Dijital dönüşüm çağında, hızlı, ileriye dönük olmamız ve aynı anda farklı görevleri yerine getirmemiz, üstelik verileri, metinleri, fotoğrafları ve videoları sürekli elimizin altında tutmamız gerek. İşte bu noktada modern monitörler devreye giriyor. Bütün bu talepler için ideal çözümler sunuyorlar. Kısaca şöyle: modern bir monitör, çoklu görev yürütmeyi basitleştirmeli ve üretkenliği artırmalı. İleri kulanıcılar için en uygunu da bu: zengin bağlantı yelpazesine sahip geniş ekranlı ve yüksek çözünürlüklü bir monitör. Ancak monitör kullanımını optimize etmenin başka yolları da var.

1. Daha fazla alan: UltraWide monitörlerle artan üretkenlik
Proje çalışmaları ve esneklik için, kullanıcıların aynı zamanda pek çok gelişmeden de haberdar olması gerekiyor. Çözüm ise şu: çeşitli uygulamaları eş zamanlı olarak görüntülemek. İşte bu yüzden UltraWide bir monitör, ilk tercih. 21:9 geniş ekran ile, bitmek bilmeyen kaydırmalar ya da pencereler arası geçişler geride kaldı. Üstelik yeni modellerin bazıları daha tamamlanmış bir görüntüleme deneyimi için kavisli bir ekrana da sahip. – Kavisli AOC C3583FQ ya da AOC U3477PQU gibi UltraWide ekranlar – , kullanıcının neredeyse dört adet A4 sayfayı yan yana yerleştirmesini ya da örneğin güvenlik kameraları gibi 16 video akışından hızlı bir görüntü alarak bozulma olmaksızın bunları yan yana görüntülemeyi sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar, masa üstünün bir yarısında e-posta programı ya da messenger, diğer yarısında ise ofis ya da düzenleme yazılımlarını kullanabilirler. Keskin QHD ya da Full HD çözünürlükler sayesinde ise,en küçük ayrıntıları bile görebilirler – hem de aynı ekranda bir ya da ikiden daha fazla açık pencere olsa bile. Bu yüzden, picture in picture ya da picture by picture gibi dahili Multiview seçenekleri yerden ve zamandan tasarruf etmek için mükemmel tercihler.

2. Daha fazla bağlantı: Bir çoklu görev yürütme “merkezi” olarak monitör
Ayrıca, donanımda çoklu görev yürütme de kullanıcının yüksek üretkenlik taleplerini yerine getirmesine yardımcı olabilir. Çeşitli çevre birimlerini monitöre doğrudan bağlamak, zaman ve mekan kazandırıyor – üstelik kullanıcıların masanın altına emeklemelerine ya da dolaşık kablolarla uğraşmasına da gerek yok. AOC U3277PQU ve Q3277PQU gibi monitörler, aralarında DisplayPort, HDMI (Görüntüleme ve mobil telefonların ya da tabletlerin şarj edilmesi için MHL destekli), DVI, VGA ve veri transferi ya da USB cihazlarının şarjı için bir USB 3.0 aygıtının da bulunduğu çeşitli seçenekler sunuyorlar. Hatta U3277PQU, saniyede 60 kareye çıkan akıcı UHD video yürütme için gelişmiş bir HDMI 2.0 konektörüne de sahip. Bunun faydaları açık: Kullanıcılar bütün bağlantı türleri için sadece tek bir monitöre ihtiyaç duyarlar. Ekranı kamera ya da TV’ye bağlayabilirler, tabletten PC’ye veri yükleyebilirler ve aynı zamanda da MHL ile akıllı telefonu şarj edebilirler.

3. Her ikisinden de daha fazla: Çoklu monitör kurulumları
Çoklu görev yürütmeyi bir sonraki düzeye taşımak isteyen kullanıcılar, her ikisini de birleştirebilirler: örneğin çeşitli çevre aygıtlarına sahip geniş ekran bir monitor, hatta bir, iki ya da daha fazla ek monitör gibi. Günümüzün çoklu görev yürütme kurulumlarının hiçbir sınırlaması yok. Sonuç olarak, özellikle tutkulu oyuncular, tüm görüş alanını sarmalayan üst düzey oyun deneyimini tecrübe edebilirler. Ayrıca aşırı karmaşık görevler üzerinde çalışan kullanıcılar, işlerinin çok önemli olan bütün yanlarını bir bakışta görebilecekleri şekilde kendi kurulumlarını oluşturabilirler. Hatta bu durumda, pivot modu gibi ergonomik seçenekler de devreye girerek kişinin kendi yapılandırmasını optimize edebilir.

Ancak çoklu görev yürütme sadece iddialı olanlar için gerekli değil: Sıradan kullanıcılar da en kolay işler söz konusu olduğunda bile gün boyunca çalıştıkları işlerine harcadıkları çabayı, monitörlerinin basit çoklu görev yürütme seçeneklerini kullanarak azaltabilirler. Ayrıca bir kez denediler mi, asla eskiye dönmek istemeyecekler. Çünkü konu çoklu görev yürütme ve artan üretkenlik olduğunda, “az bazen daha iyidir” sözü doğru olmayabilir.

Genel bakış: sözü edilen AOC ürünleri

AOC C3583FQ
35 inç (21:9), 2560 x 1080 piksel Wide Full HD çözünürlüklü, 160 Hz yenileme hızına ve Adaptive-Sync teknolojisine sahip kavisli monitör. 2000 mm’lik yarıçapıyla, diğer konvansiyonel kavisli monitörlerden daha kavisli, böylece oyunculara ve çoklu görev yürüten kullanıcılara olağanüstü yüksek düzeyde sürükleyicilik sağlıyor.

AOC U3477PQU
Güçlü IPS paneline sahip, 34 inçlik UltraWide QHD monitör (21:9), 3440 x 1440 piksellik etkileyici çözünürlüğe, pek çok ergonomik seçeneğe ve bağlantıya sahip (USB 3.0 ve MHL işlevli HDMI dahil olmak üzere). 34 inçlik (86.7 cm) bu UltraWide QHD monitör, sinema tutkunları ve onlar gibi yüksek beklentili çoklu görev kullanıcıları için doğru tercih.

AOC U3277PQU ve Q3277PQU, U3277PQU, standart Full HD panelinin dört katı olan 3840 x 2160 piksellik 4K UHD çözünürlüklü bir AHVA-IPS paneline sahip. Modern, 4K uyumlu grafik kartı olmayan kullanıcılar, Q3277PQU ve onun QHD AMVA paneli ile yine de yüksek çözünürlüklü harika görüntüler elde edebilirler. 2560 x 1440 piksellik QHD çözünürlük, aynı boyuttaki Full HD monitörlere kıyasla çok daha geliştirilmiş piksel yoğunluğu sunuyor. Her iki monitör de 32 inç olarak sunuluyor ve hem özellikler bakımından zengin hem de gözleri yormuyor: Pek çok bağlantı ve AOC Flicker FREE teknolojisi de sunuyorlar.

Bir cevap yazın