Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

“Mersi patron!”, Fransa’da gerçek bir fenomen haline geldi

“Mersi patron!”, Fransa’da gerçek bir fenomen haline geldi 1

Düşük bütçeli bağımsız film yapımı “Mersi patron!”, Fransa’da gerçek bir fenomen haline geldi. Belgesel, ülkede bir buçuk milyon kişi tarafından izlendi. Sürpriz başarı sonucu, Cannes Film Festivali esnasında filmin yayın hakları çeşitli Avrupa ülkeleri tarafından satın alındı.

Belgesel, şirketlerin ucuz iş gücü için aktivitelerini başka bir ülkeye transfer etmesinin sosyal sonuçlarını ekrana taşıyor. Dünyanın en büyük lüks tüketim malları üreten gruplarından LVMH’nin delokalizasyon kararı sonrası işsiz kalan bir çift, evlerini kaybetme riskiyle karşı kaşıya kalır. Yönetmen François Ruffin, duruma müdahale eder ve Fransa’nın en zengin patronuna eski çalışanlarından olan bu çifte yardım eli uzatması için ricada bulunur.

Modern zamanların Câlût ve Davud düellosu gibi olan filmde esprili komik sahneler de bulunuyor.

Küçük bağımsız bir solcu gazetesinin editörü François Ruffin, Fransa çalışma yasasına kaşı Şubat ayında protesto hareketlerini başlatan militan grubun içinde yer almıştı. Bu sayede Fransa’nın her yerini dolaşan yönetmen seyirci ile buluşup filmini tanıtmıştı.

Michael Moore tarzından hoşlananların “Merci patron!“u seveceklerini düşünüyoruz. Film Kanada dahil bir çok Avrupa ülkesinde yakında vizyona girecek.