Memur emeklileri nasıl ikramiye alacak?

Memur emeklileri nasıl ikramiye alacak?

Memur emeklileri ikramiye alacak mı? Memur emeklileri ne kadar ikramiye alacak? 7 Ocak 2016 öncesi emekli olan ve 30 yılın üzerinde hizmeti olup ancak ikramiyesini 30 yıla göre alan memur emeklilerine ikramiye farkı verilecek. Memur emeklilerinin mağduriyetini bitirecek yasa tasarısı yeniden Meclis gündeminde ele alındı.

Anayasa Mahkemesi, 7 Ocak 2015 itibarıyla memurların ikramiyesindeki 30 yıllık üst sınırı kaldırıldı. Bu tarihten sonra emekli olan memurlar kaç yıl hizmetleri varsa o süre üzerinden emekli ikramiyelerini aldı. Ancak karar geçmişe dönük emekli olup, 30 yıldan fazla çalışması olmasına rağmen ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na dava açtı. Birçok kişinin mağduriyeti üzerine konuyla ilgili kanun taslağı Meclis’e sunuldu. Ancak, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Meclis’ten geçemedi.

DAVA AÇMADAN İKRAMİYE

Memur emeklileri büyük hüsrana uğradı. Ancak 30 yılın üzerinde hizmeti olup mağduriyetini giderecek yasa teklifi geçtiğimiz hafta yeniden Meclis’e geldi. Kanun teklifi onanırsa ikramiyesini 30 yıl barajına göre alanların mağduriyeti bitecek. Bu durumdaki kişilerin dava açmasına da gerek kalmayacak.

MEMURLUK DERECESİ FARK YARATIYOR

30 yılın üzerinde hizmeti olan kişilere ödenecek ikramiye emekli olunan tarihtei ücret üzerinden ve o günkü koşullara göre hesaplanacak. İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişecek. Ortalama olarak her bir yıl fazlalık için 500 ila 3 bin TL arasında bir fark olacak. Memurun emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa fark 4 bin TL’ye kadar çıkabilir. Toplamda fark miktarının 10 bin TL’yi bulması da mümkün.

Bir cevap yazın