Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Maria Kılıçlıoğlu Heykel Sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Maria Kılıçlıoğlu Heykel Sergisi sanatseverlerle buluşuyor 1

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG), 2016-2017 sanat sezonunun üçüncüsergisinde,heykeltıraş Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ın eserlerini ağırlıyor. 30 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 15.00’da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy yerleşkesinde gerçekleştirilecek açılış kokteyli ile sanatseverlerle buluşacak olan“Maria Kılıçlıoğlu Heykel Sergisi”, 21Aralık’a kadar açık kalacak.
Sergide, 1990’lı yılların başından itibaren eserleriyle Türk heykel sanatında ayrıcalıklı bir yere sahip olan sanatçının masalsı, mitolojik anlatıma sahip insan ve hayvan figürleri ile fantastik figürlerden oluşan 17 bronz heykelinin yer alacağı bir seçki sunulacak.

Türk heykelinin “Bronzun diliyle konuşan” özgün sanatçısı Maria Kılıçlıoğlu 1958 yılında Sofya’ da doğdu. Ünlü bir heykeltraşın kızı olan sanatçı, 1978- 1985 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Tekstil eğitimi gördü. 1988 yılından bugüne, Türkiye’de bronz döküm ve resim çalışmalarını bir arada yürütüyor. Maria Kılıçlıoğlu 50’nin üzerinde kişisel sergi düzenledi ve çok sayıda karma sergide yer aldı. Almanya’da büyük ilgi gören sanatçının eserleri İtalya, Fransa, Japonya ve Amerika’da birçok koleksiyona alındı. Döküm yöntemini başlangıcından sonuna dek balmumu tekniğiyle uygulamasından dolayı, Maria Kılıçlıoğlu’nun heykelleri oldukça ilgi görüyor. Sanatçının 1993 yılında yaptığı bronz Atatürk büstü, T.C. Sofya Büyükelçiliği’ne hediye edildi.

Maria Kılıçlıoğlu Heykel Sergisi sanatseverlerle buluşuyor Grafikhaber.net