Posted By HaberBizde Posted On

MAHİR filminin yönetmeni ve yazarı Doğuş ARSLAN ile Özel Röportaj


Merhaba Doğuş Bey, yönetmenlik hayatına ilk olarak nasıl başladınız? Yönetmenlik mesleğine ilginiz ne zamandır var?

Öncelikle konuk olarak aldığınız için çok teşekkür ederim. Yönetmenlik hayatıma 2010 yılında tiyatro yönetmeni olarak başladım. Daha sonra 2015 yılında Nef Yapım Prodüksiyon Şirketi’nin projesi olan ”Ölümüne Yaşamak” isimli itfaiyecileri anlatan bir dizinin hem senaristliğini hem yönetmenliğini yaparak başladım. Lakin bazı aksilikler yüzünden dizi televizyon ile yayına başlamadı Daha sonra Pranoid sinema filminin hem yazar hemde yönetmeniydim en yakın zamanda Akıl Bozan isimli sinema filmin yönetmenliğini yaptım bun yanı sıra bir çok kısa ve orta metraj festival filmleri çektim tabi ki aktif tiyatro hayatım devam etmekte …. Bu mesleğe çocukluk hayali diyebiliriz. Rahmetli hocam Yıldız Kenter’in yardımları bu konuda çok ama çok önemlidir.
Mahir isimli Film nasıl başladı ve nasıl yazmaya karar verdiniz.

 ‘’Mahir’’ filmini yazmaya dünyada  ki tüm eşcinsel insanların ikinci sınıf insan muamelesi görmesinin artmasına bir yerde tepki olsun diye yazmaya karar verdim. Mahir filmi aslına bakarsanız gerçek bir hikayedir ve Mahir diye bir kişi gerçekten vardı ve Antalya’da sırf trans birey olduğu için 2010 yılında öldürdü. Amacım bir insan sırf gay. lezbiyen ya da sırf trans birey diye hakaretlere şiddete ya da cinayete kurban gitmemesi ve bu durumların bir hastalık değil de bir tercih olduğunu anlatmak.
MAHİR filmi hangi süreçlerden geçti ve Mahir filminin yapım şirketi nedir ?
Tabi ki yazım aşamasında çok fazla düşünüp gerçek hikayenin özünü bozmadan gerçekçiliği artırması için yaptığım revizeler oldu. Daha sonra ‘’İmage Talents’’ yapım firmasıyla görüşüp projemi sundum ve gayet olumlu bir karşılık aldım hemen akabinde cast çalışmaları ve set için gerekli ekip ve ekipmanlar konuşuldu. Tabi ki yazdığımız şeye uygun olması için kullanılacak mekanlarında en az senaryo kadar gerçekçi olmak zorunda ve bunun için sanat ekibi inanılmaz bir özveri ile çalışmasını sürdürdü Film adına çalışma yürüten herkes en ince ayrıntısına kadar çalışıyorlar.


MAHİR Filminin gerekli ilgiyi göreceğinie inanıyormusunuz?

Kesinlikle total izleyici kitlesinin beğeneceğine ve sahiplenip kendilerinden bir şeyler bulacağına inanıyorum yazan ve aynı zamanda sadece yönetmenliğini yapacağım için değil bu tarz gerçek ve toplumsal olayları bu denli içtenlikle anlatan bir filmi sanıyorum ki gerekli ilgi ve alakayı son derece alacak. Çünkü bazı insanlar bu tazrz hikayeleri ve dünyanın gerçeklerini anlatmak zorunda yani ben bir sanatçı olarak anlatmak zorundayım.Mahir Filminin Konusu ve Oyuncuları:

Mahir isimli gencin, cinsel kimliğini keşfetmesi, aile ve toplum baskısı yüzünden yaşadığı zorlukları ve onu intihara sürükleyen hikayesini anlataktacak film. . Mahirin her zaman yanında olan ablasının vefat etmesiyle artık onu babasından koruyan en iyi destekçisini de kaybetmesiyle. Ajansta çalışan ve hayali iyi bir fotoğrafçı olmak olan Mahir, baskıcı ve dindar olan babasından devamlı olarak şiddet’te görmektedir. Maruz kaldığı zorbalıklardan dolayı kapı komşusu ve abisi olarak gördüğü Ercan’a sığınır. Mahirin değişimini kabullenmeyen babası onu dini duyguları sömüren cinci bir hocaya götürür ve orada uğradığı tecavüz sonrasında… Mahir’in üzerinde kalıcı travmalar kalmasına sebep olur. Mahir bu süreçte arkadaşlarının desteklerine rağmen, her ne kadar kendisini toparlamaya çalışsa da mahir ne arkadaşları onun adım adım intihara sürüklenmesine engel olamamıştır. Bir gün Mahir kadın kıyafetleri giyerek sevdiklerine bir mektup bırakıp intihar etmiştir. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmin ( LGBT ) dünyasında yaşananları perde üzerine sinemaya ve dijital platforma taşıyacak.

Mahir Filmi Teaser:


Mahir Filmi Oyuncu kadrosunda; Rüzgar Ozan DİKİCİ, Hüseyin ELMALIPINAR,  Şule KAN, Cemre Pelin ATEŞOĞLU,  Emre KARAOĞLU, Avni Cihan DEMİR, Emre KARAOĞLU, Nur ORUÇOĞLU, Doğuş ARSLAN, Furkan YILMAZ gibi başarılı oyuncular Mahir Filminin karakterlerini canlandırmak için yer alacak. Dram türündeki Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan Mahir filminin yapım şirketi “ Image Talents ” oldu. Yönetmen koltuğunda aynı zamanda Mahir filmin senaryo yazarı DOĞUŞ ARSLAN olacak.  2021 Eylül ayında yayınlanması planlanan Mahir filmin çekimleri Temmuz 2021’de başlamış olacak.
Mahir Filminin Afişi:Haber Hazırlık : İlker ŞAHİNBAŞ iko