Lepidus Quartet ve Can Çakmur 27 Haziran’da CKM’de sahne alacak

Lepidus Quartet ve Can Çakmur 27 Haziran’da CKM’de sahne alacak

Kurulduğundan beri çağdaş ve bilimsel tarih anlayışının kabul görmesini sağlayarak, doğru iz bırakabilmek için çaba sarf eden Tarih Vakfı, oda müziği alanında Türkiye’de önemli bir yeri olan Lepidus Quartet ve Can Çakmur’u dinleyicilerle buluşturuyor. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser veren ve birçok başarıya imza atan sanatçıların konserinden elde edilen tüm gelirler Türkiye’deki eğitim projelerine bağışlanacak. Lepidus Quartet ve Can Çakmur Tarih Vakfı 25. Yıl Özel Konseri’nde Mozart, Schubert ve Dvorak’ın eserlerini seslendirecek. Sezai Kocabıyık ise konsere konuk sanatçı olarak katılacak.

Lepidus Quartet hakkında

Lepidus Quartet 2011 yılında oda müziği yapılanmasının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Hande Küden (Keman), Çağlar Haznedaroğlu (Keman), Öykü Koçoğlu (Viyola), Yılmaz Bişer (Viyolonsel)’in oluşturduğu grup 21 Nisan tarihinde İzmir Yaşar Üniversitesi’nin düzenlediği III. Oda Müziği Yarışması’nda Birincilik derecesi aldı ve İtalya-Como ve İngiltere-Liverpool’da konser verme hakkı kazandı. Lepidus Quartet, EXPO 2012 kapsamında ülkemizi temsil ederek Güney Kore’nin Yeosu şehrinde konser verdi. Grup yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser vererek, ödüller kazandı.

Hande Küden (I. Keman)

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dania Kainove ile keman, Veceslav Kainov ile oda müziği çalışmalarına başladı. A. Markov, D. Schwazberg, T. Papavrami, S. Accardo’nun ustalık sınıflarına katıldı. Birçok önemli yarışmada birincilik ödülü kazanmış olan sanatçı, yurt içinde ve yurt dışında solist ve oda müzikçi olarak sayısız konser verdi. Karajan Akademi’ye kabul edildi ve Berlin Filarmoni Orkestrası kadrosunda yer aldı. Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’de Prof. S. Picard’ın sınıfına kabul edildi. Eğitimine Prof. Tabea Zimmermann ile devam etmekte ve aynı zamanda Deutsche Symphony Orchester’da kazandığı konzertmeisterlik pozisyonuna devam etmektedir.

Çağlar Haznedaroğlu (II. Keman)

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dania Kainove ile keman, Veceslav Kainov ile oda müziği çalışmalarına başladı. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Bale Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda sözleşmeli sanatçı olarak çalıştı. Birçok orkestra ile solist olarak konserler verdi. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Pelin H. Akın ile yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Ayrıca Cemal Reşit Rey, OrkestraSion ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda I. keman grup üyesi olarak yer almaktadır.

Öykü Koçoğlu (Viyola)

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ani İnci ile viyola eğitimine başlayan Koçoğlu, T. Masurenko, R. Güneş, Y. Gandelsman, P. Sachse ile viyola, G. Schulz, S. Rhodes, A. Brussilovsky, S. Kalyanov ile oda müziği çalıştı. BBC Senfoni Orkestrası’nın workshop’larına katıldı. 2010-11 sezonunda İtalya Floransa Tuscan Youth Orchestra’da grup şefi olarak görev yaptı. 2009’da yüksek lisans eğitimini Çiğdem A. Epikmen’in sınıfında tamamlayan sanatçı halen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda grup şefi ve yardımcısı olarak görev yapmakta ayrıca OrkestraSion’da grup şefi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda ise sözleşmeli sanatçı olarak yer almaktadır.

Yılmaz Bişer (Viyolonsel)

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Tufan Tolga ile viyolonsel eğitimine başladı ve İzzet Nazlıaka’nın sınıfından mezun oldu. Ş. Dikener, F. Lenz’in ustalık sınıflarına katıldı. Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışında birçok oda müziği ve solo konser veren sanatçı, 2008 yılında kabul edildiği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda sürdürdüğü viyolonsel grup şefliği görevinin yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda yer almaktadır.

Can Çakmur

Piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009’dan beri Türkiye’deki çalışmalarını Emre Şen ile sürdüren Çakmur, Ewa Kupiec, Arie Vardi, Alan Weiss gibi önemli isimlerle de çalışma imkanı buldu. XXII. Uluslararası Roma Yarışması’da birincilik ödülü kazandı. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok festivalde yer aldı. European Music Competitions for Youth ödülü, 4. Franz Liszt Genç Piyanistler yarışmasında üçüncülük ödülü ve Bartok özel ödülü, 5. Donizetti Yılın Çıkış Yapan 18 Yaş Altı Müzisyeni ödülü gibi pek çok ödüle layık görüldü. Müziksel gelişim sürecinde Marcella Crudeli ve Jun Kanno’nun desteğini gören Çakmur, Güher & Süher Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesi dahilinde TÜPRAŞ sponsorluğunda lisans eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ile sürdürmekte ve Belçika’da Diane Andersen ile çalışmalarına devam etmektedir.

Sezai Kocabıyık (Obua)

Obua eğitimine Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Gülşen Nergis ile başlamış, Bengü Gülöksüz ile devam etmiştir. The British Council tarafından düzenlenen yarışmada birinci olmuş ve The Royal Northern Collage of Music’te burslu olarak H. Mckenna ve R. Canter’in sınıfına kabul edilmiştir. Kariyeri boyunca N. Daniel, D. Bayd, H. Schellenberger, F. Leleux, D. Jonas ve A. Utkin ile çalışma fırsatı bulmuştur. Andante Dergisi’nin 2016 yılı “Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu” ödülünü kazanan sanatçı halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki obua grup şefliği görevini sürdürmektedir.

Lepidus Quartet Tarih Vakfı 25. Yıl Özel Konseri
Tarih: 27 Haziran
Yer : Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon, İstanbul
Saat: 20.00
Ücret: Tam 130 TL, Öğrenci 80 TL
Konserin biletlerine linkinden ulaşılabilir.

Bir cevap yazın