Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

KPSS soru ve cevapları açıklandı – KPSS’de Ömer Halisdemir sorusu

KPSS soru ve cevapları açıklandı – KPSS’de Ömer Halisdemir sorusu 1

ÖSYM tarafından bugün gerçekleşen KPSS Ortaöğretim sınavına yaklaşık 3 buçuk milyon kişi katıldı. KPSS Ortaöğretim sınavı biter bitmez ise  soru ve cevaplar da yayımlandı. Şimdi gözler sonuçlara çevrildi fakat henüz ÖSYM’den konuya ilişki resmi bir açıklama gelmedi.

Zorlu sınav saat 12:00’da sona erdi. Kimi adaylar sorular için ‘kolaydı’ derken kimisi ise ‘zorlandım’ yorumunda bulundu.

KPSS’DE ÖMER HALİSDEMİR SORUSU

KPSS sınavında 15 Temmuz darbe girişiminin kahraman ismi Ömer Halisdemir’e ilişkin bir soru da yöneltildi. Adaylara, “Hangi üniversitenin isminin Ömer Halisdemir olarak değiştirildiği” sorusunun yöneltildiği belirtiliyor. Doğru cevap ise Niğde Üniversitesi.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi vurarak öldürdükten sonra cuntacı askerler tarafından şehit edilen Halisdemir’in ismi Niğde Üniversitesi’ne verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Niğde Üniversitesi’nin isminin Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak değiştirildiğini geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı.

SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.