Posted By HaberBizde Posted On

Kedi Köpek Satın Almadan Önce

Bir canlı satın alırken hayalimizi süsleyen ev hayvanı olan köpekler için, öncelikle gerçekten sahiplenme durumunda kendimizi hazır hissedip hissetmediği mizin kararını vermek zorundayız. Çünkü ciddi emek ve zaman isteyen ve üstelik bu hayvanın ileriye dönük sağlık problemleri de dahil olmak üzere birçok şeyi ile ilgilenilmesi gerektiğinden dolayı hayvana bakmak ciddi bir disiplin ister. Kendimizi sorumluluk sahibi hissedemediğimiz durumlarda ise hayvan almayı bırakın birçok şeyi karar verirken iki-üç kere düşünmemizin de doğru olacağına alışmalıyız. Sonuçta bir canlı sahibi olmaya çalıştığımız bu süreçte o hayvanda sizinle birlikte yaşayan evinizde bir misafir durumuna gelen bir yol arkadaşınız olacaktır. Hayvanlar direkt size acıktığını söyleyemez. Ama yavaş yavaş uğraştıkça anladıkça hayvanın artık hal ve hareketlerinden ne istediğini daha kolay kanat getirebileceğimiz zamanlar gelecektir elbette. Kısacası önce kendi için bize sormamız gereken soru şu olmalıdır. Ben gerçekten köpek satışı adresinden kangal yavrusu aldığım zaman, onu sağlıklı huzurlu mutlu bir şekilde çevreme de zarar vermeden besleyebilecek miyim?

Öncelikle ne amaçla hayvan istediğimizi düşünelim. Eğer bir bölgede fabrikamızda veya kurumumuzda veya evimizde bir yeri korumak ister isek ona uygun bir köpek seçmemiz gerekecektir. Konumuzun bu bölümünde ilk bakmamız gereken durum bize soracak olur iseniz ne amaç ile kedi ve köpek sahibi olmak istediğimize karar vermemiz gerekiyor.

Kısacası hayvanı görünümü ve güzelliği güçlü ve saldırgan oluşu şirinliği gibi konular üzerine tercih edilmemesi gerekir. Köpekler ve kediler bizim can yoldaşımız olacaktır. Bu şekilde görürsek daha yararlı etkin bir karar verme sürecine girmiş oluruz. Bir eğitim köpeği veya bir koruma köpeği hayat bir çoban köpeğini seçerken satılık yavru köpek hakkında biraz daha pratik kararlar verebiliriz.

Kararımızı verdikten sonra ise hayvan üzerinde gözden geçirmemiz gereken yani göz önünde almamız gereken bazı durumları da düşünmeliyiz. Kedi ve köpek sahiplenmeden önce evli miyiz? Eşimizin köpek sevip sevmediği , çocuklarımızın var ise ondan hoşlanıp hoşlanmama gibi konularda düşünülmesi gereken durumlara oluşturacaktır.  Hayvanı sahiplenmeden önce apartmanda yaşayıp yaşamadığımız gibi konularda kendimize ait bir bahçemiz yok ise bu durum karşısında daha zor durumda kalabiliriz.

Şunu unutmamalıyız ki ister hayvan saf olsun ister melez olsun her bir köpeğim farklı enerjisi karakterleri ve fiziksel özellikleri vardır. Seçeceğimiz köpek türleri arasında önceden bilgi alışverişi yapmanız var ise çevrenizde arkadaşlarınıza da sormanız sizler için daha doğru yol olacaktır. Kendimize ait bir bahçemiz var ise buraya uygun bir saldırgan olmayan bir köpek seçmek için arkadaşlarımızdan internetten bilgi alarak daha isabetli karar verebiliriz.

Hayvanın nereden aldığımız konular üzerine de duracak olursak gözlerini almamız gereken bir diğer konuyu oluşturduğunu söyleyebiliriz. Birçok petshop hayvan satışı yapan dükkanlar hayvanları 20 günlük garantili ile satıp parasını almaya bakıyor. Bu sıralarda hayvanı aşı ile gerçek hastalığını gizleyip sizlerin satın alması sağlanıyor. Kötü olan ise bu hayvanlar 7,8 gün sonra ölmektedir. Petshoplardan köpek almamaya dikkat etmeliyiz.