Kayıt dışı istihtam azaltma için Twitter’da kamut spotu yayınlanacak

Kayıt dışı istihtam azaltma için Twitter’da kamut spotu yayınlanacak

Kayıt dışı istihtam azaltma için Twitter’da kamut spotu yayınlanacak

Toplumsal olaylarda toplumu bilgilendirme için kullanılan “kamu spotları” nın daha geniş halk kitlesine ulaştırabilmek için sosyal medyada kullanılacak. Proje Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülüyor.

Projede belirlenen konularda üretilecek slogan cümleler özellikle ünlülerin sosyal medya hesaplarında ve ünlü Twitter kullanıcılarının da paylaşımları ile geniş halk kitlesine ulaştırılacak.

Bu durum neticesinde özellile Twitter reklamların yanı sıra kamu spotu yayınlamış olacak.  Bunun yanı sıra sosyal medya siteleri de bu konuda kullanılacak. Sosyal medya sitelerinde reklam bannerları yayınlanacak

Buna benzer bir uygulamayı Maliye Bakanlığı, daha hayata geçirmişti. Özellikle vergi kaçırma, vergisi verilen kazanç konularının işlendiği ünlü komedyan Cem Yılmaz’ın görev aldığı bir proje yürütmüşlerdi. Proje sonucu verimli olmuş istenilen etki vatandaşlar üzerinde oluşturulmuştu.

Proje uygulanacağı alan “Kayıt dışı istihdam” konusunda olacak. Projenin uygulamaya konulması ile “kayıt dışı istihdam” ın önlenmesi konusunda ciddi ilerlemeler olacağı tahmin ediliyor.

Projeyle kayıt dışı ekonominin boyutu ölçülecek. Kayıt dışılığın en fazla olduğu sektörler tespit edilecek. Bu kapsamda, tüm paydaşların katılacağı toplantılar yapılacak. Bu toplantılarda Türkiye’de kayıt dışılığın neden fazla olduğu, psikolojik ve sosyolojik yönleriyle ele alınacak. Anketlerle, toplumun kayıt dışı algısı ölçülecek.

“Kayıt dışı” denince vatandaşın zihninde neyin uyandığı sorulacak. Çalışanlara da stres yönetimi ve mükellef ilişkileri konusunda eğitimler verilecek.

 

Bir cevap yazın