Kapalıçarşıda dükkanlar kepenk İndiriyor

Kapalıçarşıda dükkanlar kepenk İndiriyor

Kapalıçarşı’da ekonomideki gidişattan nasibini aldı. Tek tek dükkanların kepenk indirdiği İstanbul’un gözde ticaret mekanı Kapalıçarşı’da işler eskisi gibi değil. Kapalıçarşı esnafı bu durumdan rahatsız olmakla birlikte ellerinden bir şey gelmemesine hayıflanıyorlar.

Kapalıçarşı’da turizmde yaşanan sıkıntıya altın fiyatlarındaki sert hareketlilik de eklenince esnaf tek tek kepenk kapatmaya başladı. Sadece kuyumcuların peş peşe sıralandığı Kalpakçılar Caddesi’nde 15’e yakın boş dükkan var.

Kapalıçarşı Eski Günlerini Arıyor

Ziyaretçilerin önemli bir bölümünün yabancılardan oluştuğu Kapalıçarşı’yı normal günlerde yüz binlerce kişi ziyaret ederken son dönemde esnaf siftah bile yapamadan günü bitiriyor. 4 bin dükkanın olduğu çarşıda yüzlerce dükkan kepenk kapatırken bu sayının yıl sonuna kadar bini geçeceği belirtiliyor.

ESKİDEN HİÇ KİRALIK YAZISI OLMAZDI

Uzmanpara’nın haberine göre, Kapalıçarşı’daki kuyumcular, “Eskiden Kalpakçılar Caddesi’nde hiçbir zaman dükkanlarda ‘kiralık’ yazmazdı. Bugün Ahmet yazan dükkan yarın Mehmet olur, bir gece de el değiştirirdi. Bugün ise bu caddede 15 civarında boş dükkan var. Kiraların altın olarak ödendiği Kapalıçarşı’da altın fiyatlarında yazın görülen yükselişle başlayan furya bugün de altında sert düşüşlerin yaşanmasıyla milyonlarca liralık zarar nedeniyle devam ediyor” diyor.

4 Bin Dükkan Var

Dev ölçülü bir labirente benzeyen 30.700 metrekare alana yayılan Kapalıçarşı’da 66 kadar sokak, 4.000 kadar dükkânı bulunuyor.

Bir cevap yazın