Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Kamuda çalışanlardan bazı mesleklere erken emeklilik geliyor

Kamuda çalışanlardan bazı mesleklere erken emeklilik geliyor 1

Kamuda çalışanları erken emeklilik hayalleri sardı. Kamuda çalışanları ilgilendiren yasa ilgili çalışmaları pür dikkat takip eden kamu çalışanları kendilerine hakkında sürpriz bir gelişme olup olmayacağını merakla bekliyorlar.

Özellikle bazı meslek grupları için yasayı değiştirme çalışmaları yapan hükümet önümüzdeki günlerde tasarıyı tamamlayacak.

Sağlıkçılar, öğretmenler, postacılar ve itfaiyeciler ve bazı kamu çalışanlarına erken emeklilik fırsatı doğuracak tasarıyı bekleyenlerin gözü mecliste.

Bazı çalışanlara Erken emeklilik geliyor

Hükümet, geçtiğimiz yıl, sağlık çalışanlarına erken emeklilik müjdesi vermişti. Konu Ağustos’ta gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınmış, her hizmet kolu bu yönde talepte bulununca, bir komisyon oluşturulmasına karar verilmişti. Bu kararın ardından hızla harekete geçildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde bir komisyon oluşturuldu. Komisyon da çalışmalarına Kasım’da başladı. Edinilen bilgiye göre; çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Toplantı 18 Mayıs’ta

Konu, önümüzdeki hafta masaya yatırılacak. Kamu görevlilerinden kimlerin hangi şartlarda ve süreyle fiili hizmet zammından yararlandırılacağına yönelik 18 Mayıs’ta bir toplantı yapılacak. Toplantıya Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yetkilileri ile Memur- Sen ve yetkili sendika temsilcileri katılacak. Toplantı merakla bekleniyor.

Tasarı meclise sunulacak

Çalışma tamamlandığında, hangi hizmet kollarında ve kimlere ne şekilde fiili hizmet zammı verileceğine yönelik ön metinler oluşturulacak. Çalışma sonucunda hazırlanacak rapor, kanun tasarısı haline getirilerek Meclis’e sunulacak. Erken emeklilik imkanı verilecek mesleklerin başında sağlık çalışanları geliyor.

Öğretmen, postacı ve diğer meslek grubları

Kendilerine erken emeklilik yolu açılmasını bekleyenler arasında öğretmenler, postacılar, itfaiyeciler, mühendis, tekniker, teknisyen ve kimyacılar da yer alıyor. Öğretmenlere erken emeklilik imkânı tanınması, 2014 yılında yapılan Milli Eğitim Şurası’nda da gündeme getirilmişti.

Çalışmalar sonucunda beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de fiili hizmet zammı ile emekliliğini öne çekecek meslekler arasına katılacak…