Posted By HaberBizde Posted On

Kaç hektar alanın kül olduğu açıklandı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, çıkan yangınlarda 55 bin 221 hektarlık alanın yandığı bilgisini paylaştı. Yangınlarda şu ana kadar Milas-Çökertme bölgesinde 15 bin hektar, Marmaris bölgesinde 13 bin hektar, Köyceğiz bölgesinde de 8 bin hektar ormanlık, makilik alan kül oldu. Belediyenin resmi sitesinden yapılan açıklamada, yangın bölgelerinde durum hakkında da tek tek bilgi verildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, ildeki yangınlarda hangi bölgede kaç hektar alanın kül olduğunu tek tek açıkladı. Açıklamaya göre, il sınırları içerisinde 55 bin 221 hektar alan yanarken, Menteşe, Sungur, Kavaklıdere, Çatak’ta yanan alanın büyüklüğü ise henüz belirlenemedi. Açıklama şöyle:

Bodrum-Güvercinlik 89 hektar, Bodrum- Mumcular 5 hektar, Fethiye-Ölüdeniz 46 hektar, Köyceğiz-Yayla 8 bin 90 hektar, Milas Kısırlar-Çökertme 15 bin 850 hektar, Marmaris 13 bin 570, Seydikemer 1030 hektar, Datça-Yaka 4 hektar, Bodrum-Kumbahçe 128 hektar, Menteşe Gazeller-Muratlar 515 hektar, Kavaklıdere-Nebiler 14 bin 767 hektar, Seydikemer-Çökek 981 hektar ve Milas-Kıyıkışlacık 136 hektar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yangınlarla ilgili son durumu da paylaştı. İşte bugün itibariyle yangınların etkilediği alanlar:

 MİLAS

– Ören Mahallesi ve Kemerköy termik sahası boşaltılmıştır.

– Kemerköy termik sahası bahçesinde yanan ağaçlar söndürülmüştür. Santral içinde herhangi bir patlama olmamış ve çevreye herhangi bir kimyasal madde yayılmamıştır.

– Türkevleri, Bozalan, Fesleğen, Akçakaya ve Çökertme Mahallerindeki yangın yoğun şekilde devam etmekte olup bu mahalleler tahliye edilmiş ve yangına müdahale devam etmektedir.

– Yangın, Ören bantların bulunduğu kısımdan devam etmektedir. Ayrıca alevler Pınar, Dereköy, Kallem istikametinde ilerlemektedir.

– Kıyıkışlacık Mahallesi Gürçamlar mevkiinde başlayan yangın stabil devam etmektedir.

– Ören Mahallesi, Fesleğen Mahallesi, Türkevleri mahallesi ve Kıyıkışlacık Mahallesi tahliye edilmiştir.

– Havadan ve Karadan söndürme ekiplerinin müdahalesi yoğun bir şekilde devam etmektedir.