Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

İzmir Limanında olduğu gibi Terör hem doğuyu hem batıyı vuruyor

İzmir Limanında olduğu gibi Terör hem doğuyu hem batıyı vuruyor 1

Terör doğuda şehirleri giriş çıkışları ve yatırımları etkilemeye devam ederken batı şehirlerimizde de durum farklı değil. Ülkemizin 3. Büyük şehri olan ve ülkenin batıya açılan deniz kapılarından birisi olan İzmir Limanı zor günler geçiriyor.

İzmir Limanında olduğu gibi Terör hem doğuyu hem batıyı vuruyor

Batı ülkelerinin ülkemizde terör olayları için kendi vatandaşlarına yapmış olduğu uyarıların sonuçları yavaş yavaş görülmeye başladı. Turizm sektöründe sezon açılmasına rağmen istenilen turist sayısına ulaşılmamış olması turizm sektörünü düşündürmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra özellikle denize kıyısı bulunan büyük şehirlerde bulunan limanlara gelen büyük yolcu gemileri rotalarını komşu ülkelere çevirmiş vaziyette.

Dükkanlar müşterisiz olarak günü geçiriyor

Avrupa’dan yolcu taşıyan kruvaziyer şirketleri İzmir Limanı’nı gezi rotalarından çıkarırdılar. İzmir yerine komşu olan Yunan Limanları’nı rotalarına ekleyen turizm şirketleri bu sene İzmir Limanı’na yolcu gemisi göndermeyecek. Bunun yanı sıra İzmir’den Yunan adalarına yapılacak turların da iptal edildiği bildirildi. Limanda işyerleri bulunan esnaf yolcu gemisi gelmediğinden dolayı siftah yapmadan işyerlerini açıp kapattıklarını belirtiyorlar. Bazı işyerlerinin ise günlerce açılmadığı gelen bilgiler arasında.  Yolcuların çıkış yaptığı liman içindeki tek hareketli nokta ise otopark olarak kullanılan bölüm olarak görenleri hüzünlendiriyor.

Hiç gemi yanaşmayacak

Bu yıl limana hiç gemi yanaşmayacağının altını çizen bölge esnafı durumlarının giderek kötü olacağını belirtiyorlar.   Limanda dükkanı olan esnaf, “Turlar Yunanistan’a kayıyor. Bu işin kaymağını onlar yiyecek. İzmir’de iptal edilen Yunan adası turları ise Çeşme’den düzenlenecek. İzmir turları iptal edilirken Antalya, Alanya, Kuşadası’na seferler devam ediyor. Türkiye’nin en güvenli kenti İzmir neden sorun oluyor anlamıyoruz. Bu kente sahip çıkılsın” diye dertlerini dile getirerek biran önce çözüm bulunmasını istediler.

Geçen yıl Alsancak Limanına 116 bin yolcu gelmişti

Geçen yıl 116 gemi 227 bin yolcu gelmişti