İTÜ GVO’dan “Sorumlu Birey Projesi”

İTÜ GVO’dan “Sorumlu Birey Projesi”

KalDer İzmir Şubesi ve Argüden Akademi işbirliği ile yürütülen, çocuklara “kaliteli insan” olmayı anlatmayı amaçlayan Minikal Projesi, Türkiye’de ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı İzmir Okulları’nda (İTÜ GVO) uygulanmaya başlıyor. Çocukların, toplumda ayakları yere basan, sorumlu ve güçlü bireyler olarak hayata hazırlanmalarını desteklemeyi hedefleyen Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programı, demokrasi ve insan hakları, gönüllülük ve dayanışma, güvenli teknoloji kullanımı, finansal okuryazarlık, çevre bilinci ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi 6 farklı alt başlığı barındırıyor.

Kaliteli bir yaşam ve sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratan projelere imza atan Argüden Akademi ve KalDer İzmir Şubesi işbirliği ile yürütülen MiniKal Projesi kapsamında İTÜ Geliştirme Vakfı İzmir Okulları 4. Sınıf öğrencileri, 20 hafta boyunca, haftada 2 ders saati, eğitmenlerden eğitim alacak. Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programı, öğrencilerin kendisi ve toplumla ilgili sorunların çözümünde kararlara katılma, sorumluluk üstlenme, tutarlı ve adil olma, etkili adımlar atma konusunda bilinçlenmelerini sağlamayı hedefliyor.

ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLDİ
12 Ekim tarihinde İTÜ Geliştirme Vakfı İzmir Okulları’nda başlayacak olan proje kapsamında, 20 hafta boyunca eğitim görecek olan 4. Sınıf öğrencilerini bilgilendirmek üzere okulun konferans salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Argüden Akademi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Ilgaz, KalDer İzmir Şube Başkanı ve Vira Stratejik Ortaklık Genel Müdürü Senem Kılıç, İTÜ GVO İzmir Okulları Kurucu Temsilcisi/Genel Müdürü Esra Sandalcı Adam ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programının kalite bilincinin yaygınlaşması için önemli olduğunu ifade eden Esra Sandalcı Adam, “Kalite, insan yaşamındaki iyi olan her şeyi kapsar. Kaliteli insan, kaliteli ürün ve kaliteli iş aslında hep aynı anlayışın ürünüdür. Biz de bu anlayışla birlikte 4. Sınıf öğrencilerimizi kalite yolculuğuna çıkarmak için bu anlamlı işbirliğine imza attık. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

“KALİTE YAŞAM BİÇİMİ OLMALI”
KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç ise dernek olarak en öncelikli hedeflerinin mükemmellik kültürünü bir yaşam biçimine dönüştürmek olduğunu belirterek,
“Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey projesinin daha çok çocuğa ulaşması için çalışacağız. İçerisinde demokrasi ve insan hakları, gönüllülük ve dayanışma, güvenli teknoloji kullanımı, finansal okur yazarlık, ekoloji ve toplumsam cinsiyet eşitliği gibi farklı alt başlıkları barındıran programımızı İzmir Şube üyemiz olan bir kurumda gerçekleştirebilmek bizler için çok kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

“KENDİNİZİ GELİŞTİRİN”
Öğrenen Çocuk: Sorumlu Birey Programı hakkında bilgi veren Argüden Akademi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Ilgaz da çocukların, toplumda ayakları yere basan, sorumlu ve güçlü bireyler olarak hayata hazırlanmaları için çalıştıklarını kaydetti. Geçen zamanla birlikte insanın daha da özgürleştiğini fakat sorumluluklarının da arttığını dile getiren Ilgaz, öğrencilere ‘kendinizi geliştirin’ çağrısında bulunarak, “sizler de yaşamda kaliteyi artırmak ve mutlu olmak için kendinize ve başkalarına faydalı olmaya çalışın. İnsanlara doğaya ve hayvanlara karşı duyarlı olun. Kendi farkındalığınızı artırın. Öğrendiklerinizi de aileleriniz ve arkadaşlarınızla paylaşın” diye konuştu.