Posted By hande Posted On

İndirimli Akaryakıt Fiyatları

Türkiye ekonomisi tarihi bir süreç içerisinden geçiyor. Dolar kuruna bağlı hareketler nedeniyle tüm piyasalar etki altında kalmıştı. Uzun süre devam eden yüksek kur ise yeni hafta başında kırıldı.

Dolar kuruna bağlı olarak fiyatı çok yükselen ve inanılmaz seviyelere çıkan akaryakıt litre fiyatları da yeni kur oluşumu ile değişecek. Şu anda halen yüksek üzerinden hesaplı olan fiyatlar geçerli olurken EPGİS’in indirim haberini bugün yada en geç yarın ilan etmesi bekleniyor.

Uzmanların yaptıkları değerlendirmelere göre halen geçerli olan benzin litre, motorin litre ve LPG litre fiyatları dolar kurunun 15 TL ile 16 TL olduğu bant üzerinden hesaplandı. Dün iptal edilen zammın ise dolar kurunun 17 TL ve üzerinde bulunduğu konum için geçerli olduğu tahmin edilirken akaryakıtta son rakamların 16 TL’lik dolar kurundan hesaplandığı düşünülüyor.

Akaryakıt fiyatlarına gelecek indirim tutarı ise dolar kurunun bulunduğu konumun belli olmasından sonra ilan edilmesi bekleniyor. Dolar kurunda rakamların oturmasının ardından indirim tutarı belli olacak.

16 TL üzerinden hesaplanan dolar kurunun 12 TL seviyesinde sabitlenmesi durumunda yaklaşık 4 TL’lik kur indiriminin benzin, LPG ve Motorin fiyatlarına yansıması bekleniyor.