İki Seçimi Doğru Tahmin Eden Profesörler Dünya’ya Açılıyor

İki Seçimi Doğru Tahmin Eden Profesörler Dünya’ya Açılıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ),Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ekrem Tufan ile Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm Fakültesi öğretim üyesi, yazar Prof. Dr. Atila Yüksel, seçim sonuçlarını tahmin etmek için kullandıkları yöntemi sınırlı sayıda kişiye uygulayarak doğruya en yakın sonucu elde ettiler. Buldukları formülün iki seçimdir başarılı sonuç verdiğini belirten iki profesör, bunun dünyada bir ilk olduğunu belirterek aynı yöntemi önümüzdeki kasım ayında Romanya’da yapılacak başkanlık seçiminde de uygulamayı planlıyorlar.

Geliştirdikleri yöntemi ilk kez 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Çanakkale Belediye Başkanlığı seçimlerinde 113 katılımcı ile test eden iki profesör, seçimin hemen öncesinde seçim yasakları nedeniyle sadece bazı yerel gazetecilere seçim tahminlerini gönderdiler. Buna göre seçilmiş belediye başkanı CHP’li Ülgür Gökhan’ın .86 (.7 aldı), en yakın rakibi AKP’li Ayhan Gider’in .6 (.4 aldı) oy alacağını ilan ettiler.

10 milyondan fazla seçmenin oy kullandığı 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yine 113 kişiye uyguladıkları anketle, Ekrem İmamoğlu’nun aldığı oyu Türkiye’de en doğru tahmin eden ekip oldular. Prof. Dr. Ekrem Tufan ile Prof. Dr. Atila Yüksel, Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 54.21, Binali Yıldırım’ın ise yüzde 44.99 oy aldığı seçimde, İmamoğlu için yüzde 54.53, Binali Yıldırım için ise yüzde 43.31 oy oranını tahmin ettiler.

31 Mart 2019’da Çanakkale Belediye Başkanlığı Seçimleri konulu çalışma ile başarılı sonuç aldıktan sonra, aynı yöntemi 23 Haziran 2019’da gerçekleştirilen İstanbul Büyüksehir Belediye Başkanlığı için denediklerini ifade eden Prof. Dr. Ekrem Tufan, klasik tahmin yöntemlerinden farklı olarak 113 kişinin katıldığı yöntemle doğruya en yakın sonucu aldıklarını anlattı. Tufan kullandıkları yöntemle ilgili şunları söyledi:

“İSTANBUL’DA 113 KİŞİYE İNTERNET ÜZERİNDEN ANKET UYGULADIK”

“Klasik anket yöntemlerinde sonuç tahmininde bulunulacak anakütleden onu en iyi temsil edeceğine inanılan bir örneklem seçmek gerekir. Bununla ilgili bir formülün olduğunu ifade eden Tufan,10 milyon 250 bin kişi oy kullanacaksa onları en iyi temsil edebilecek olan örneğin 1.500 kişiye ulaşıp anket yapmalısınız. Bu örneklemi doğru yerden seçemezseniz yani herhangi bir partiye oy verenlerin ağırlıklı yaşadığı bir bölgeden seçerseniz sonuçlar doğru çıkmaz. Zaten pek çok anket şirketi bu yüzden doğru tahmin yapamıyor. Bizim kullandığımız yöntemde böyle bir sıkıntı yok. Yöntem gereği örneklem seçmiyoruz. Örneğin, İstanbul’da 113 kişiye internet üzerinden anket uyguladık”.

ÜÇÜNCÜSÜNÜ ROMANYA’DA UYGULAYACAKLAR

Kullandıkları yöntemdeki soruların klasik anketlerden farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Tufan, “Anket firmaları, genellikle ‘oyunuzu kime vereceksiniz, geçen seçimde kime vermiştiniz’, gibi sorular sorarlar. Bizim böyle bir sormuyoruz. Anketimizde ‘Binali Yıldırım (Ekrem İmamoğlu) sizce yüzde kaç oy alır, bu tahmininize yüzde kaç oranında güveniyorsunuz’ diye soruyoruz. Daha sonra ‘sizce bu ankete katılan diğer kişiler her iki adayın yüzde kaç oy alacağını tahmin etmişlerdir?’ sorusunu yöneltiyoruz. Bu yüzden anketi, sadece herhangi bir parti taraftarlarına uygulamış olsak bile yöntem doğru sonuç veriyor.

Geliştirdikleri formülün sonuç olarak bir katsayı verdiğini (İstanbul seçimi için 7,69 ve Çanakkale seçimi için 18,6) ve bu katsayı ne kadar yüksek çıkarsa, sonuçtan o kadar emin olduklarını söyleyen Tufan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu formülü ilk bulan biz değiliz ama siyasete uyarlayan ve formülü geliştiren ilk kişiler biziz. Bu dünyada bir ilk. Daha önce benzer formülleri bilimsel amaçla kullananlar olmuş. Biz ilk uygulamayı 31 Mart’ta yaptık. Öncesinde anketi geliştirmek için çalışmalarımız oldu. Formülümüzü bulduk ve iki seçimdir tuttuğunu gördük. Kasım ayında Romanya’da başkanlık seçimi olacak. Onu tahmin etmeye çalışacağız. Böylece çalışmayı uluslararası boyuta taşımız olacağız. Öte yandan bu formül, şirketlerin piyasa araştırmalarında ve kamu kurumlarının tahmin gerektiren kararlarında da kullanılabilir”. dedi.