Posted By HaberBizde Posted On

Hakan Yurtbaşı; Yeni Nesil Renkli Kıyafetler Tercih Ediyor

Her dönemin moda anlayışı ve giyim tarzı tahmin edileceği üzere kendi içerisinde temel dinamiklere sahip. Günümüzdeki moda anlayışının büyük oranda hız esasına dayandığını söylemek yanlış olmaz. Çabuk tüketilen bu moda anlayışı, aynı zamanda yeni ve daha kapsayıcı bir giyim tarzının inşa edilmesine de aracılık ediyor. Yeni neslin ihtiyaçları da bu değişime ayak uydurarak farklı tarzda giyim stillerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Daha renkli ve renk uyumluluğunun merkezde olduğu yeni neslin yeni moda anlayışını, Türkiye’de yeni neslin giyim tarzına yön veren ve yeni neslin estetik talepleri en yakından takip eden başarılı girişimci Hakan Yurtbaşı ile konuştuk. Catch Jeans firmasının kurucusu ve CEO’su Hakan Yurtbaşı yeni neslin moda anlayışı konusunda son derece önemli açıklamalarda bulundu. İşte yeni moda anlayışı hakkında uzmanından değerlendirmeler.

Yeni Nesil Ne Tarz Kıyafetler Tercih Ediyor?

Yurtbaşı: Aslında temel olarak yeni neslin talepleri, çok açık değil. Sürekli değişen ve güncellenen bir moda anlayışına sahip. Büyük bir kısmını Z kuşağının oluşturduğu yeni nesil, hareketli detayların hakim olduğu ve konfor bakımından da rahatsızlık vermeyen modern tasarıma sahip kıyafetlere ilgi duyuyor. Yeni neslin moda konsepti uyum ve rahatlık üzerine kurulu olsa da gençlerin en çok tercih ettiği kıyafetler renklerin bir arada uyumla bulunduğu özel tasarımlar.

Yeni Nesil Kıyafet Tarzını Neye Göre Belirliyor?

Yurtbaşı: Yeni neslin kıyafet tercihi büyük oranda internet ve sosyal medya etkisiyle belirleniyor. Özellikle influencerlar ve fenomenler bu konuda son derece önemli rol oynuyor. Buna karşın gençlerin özgür ve özgün talepleri de var. Bu talepler bağımsızlığın esas olduğu özgürlükçü tarzlarla dikkat çeken tasarımlar üzerine. Dolayısıyla yeni neslin kıyafet tercihinde kişisel yaşam tarzı ve dünya görüşünün son derece önemli bir yere sahip olduğunu söylememiz mümkündür.

Yeni Neslin Kombinleri Nasıl? Başarılı Buluyor musunuz?

Yurtbaşı: Belirtmiş olduğumuz gibi yeni nesil, renkli tasarımların hakim olduğu kıyafetlere daha fazla yönelim gösteriyor. Standart ve tek rengin bulunduğu kıyafetlerin birbirleriyle kombin edilmesi her zaman çok daha kolaydır. Renkli kıyafetler ise oldukça zor şekilde kombinlenir. Yeni neslin renkli kıyafet tercihi de yaptıkları kombinler için ne denli zaman harcadıklarını gösteriyor. Ayrıca yeni nesil için internet, sosyal medya ve bazı yazılımlar doğru ve etkili bir kombin yakalamak adına aktif olarak kullanılıyor. Burada E-ticaretim oldukça hızlı şekilde ulaşılabilir kıyafet imkanı sunuyor olmasının da etkisi yüksek. Dolayısıyla gençlerin büyük oranda başarılı kombin çalışmaları yaptığını söylemem yanlış olmayacaktır.

Peki Catch Jeans, Gençlerin Renkli Kıyafet Talebine Cevap Verebiliyor mu?

Yurtbaşı: Bizim varoluş amacımız ve temel prensiplerimiz 2004 yılında çıktığımız yolculuğumuzdan beri hiç değişmedi. Daima çağı yakalamak ve kullanıcı taleplerini taklip etmek oldu. Her ne kadar değişmeyen bir ilkemiz var gibi görünüyor olsa da bu ilke, değişimin kendisi. Yani genel olarak biz kendimizi, kendi inşa ettiğimiz özel stilimizi de koruyarak, gençlere göre revize ediyoruz. Catch Jeans, Türkiye’de yok olmaya yüz tutan, sokak modasına son derece önemli katkılarda bulundu ve özellikle son dönemde sokak modası tekrardan trendler arasında girmesinde pay sahibi oldu.

Gençlerle Onları Anlamak İçin Nasıl Etkileşim Kuruyorsunuz?

Catch Jeans, zaten son derece genç ve dinamik bir ekip tarafından yönetiliyor. Sokak modası temasıyla inşa ettiğimiz tüm tasarımlar da tamamen bu genç ekibin işçiliğinden geçiyor. Aynı zamanda biz de daimi olarak sokağın nabzını takip ediyoruz. Çoğu zaman dışarıda vakit geçirirken gençlerin ne tarz elbiseler tercih ettiğiniz gözlemliyorum ve bu durum da tasarımlarla ilgili kararlarımız konusunda son derece belirleyici oluyor.