Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Güvenli Kan Temini Programı ile kan ihtiyacı karşılanmaktadır

Güvenli Kan Temini Programı ile kan ihtiyacı karşılanmaktadır 1

Sağlık Bakanlığı gerekli kan ihtiyacını karşılamak için toplumda bir dizi etkinlikler düzenliyor. Toplumu kan verme konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Sağlık Bakanlığı  “Güvenli Kan Temini Programı” düzenlemekte.

Güvenli Kan Temini Programı”  etkinliklerinin bu seferki mekanı  İstanbul Medeniyet Üniversitesi idi. Üniversitede “1 dakika için harekete geçin” sloganıyla kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi.

Türk Kızılay’ı Başkanı Kınık, Türkiye’nin bir yılda 2 milyon ünitenin üzerinde kana ihtiyaç duyduğunu söyleyerek ülkemizde 2005 yılında 305 bin ünite olan kan bağışı miktarının her geçen gün artarak devam ettiğini bu rakamın geçen yıl 1 milyon 938 bine ulaştığını söyledi.  Yapılan kan bağışlarının 5 milyonu aşkın hastaya şifa verdiğini onların kana olan ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi.

Güvenli Kan Temini Programı nedir

Program 2005 yılında başladı. Başladığı yıl olan 2005 yılından 2011 yılına kadar geçen süre zarfında, “Bölgesel Kan Bankacılığı” sistemine geçildiğini söyledi.

Bölgesel kan bankacılığının verilerinde 4 milyona yakın kan bağışçısının bulunduğunu belirti. Oluşturulan bu sistem ile bilgisayarlı otomasyon ile tüm kan bankacılığı süreçleri izlenebilir hale gelmiştir,

Bugün bazı üniversite hastaneleri ile özel hastanelerin haricindeki tüm hastanelerin ihtiyacı Türk Kızılay’ı tarafından karşılanıyor.