Posted By HaberBizde Posted On

Green Card Nedir?

Green Card, bir diğer adı ile yeşil kart, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde kalıcı ikamet ve çalışma hakkı sunan kartın ismidir. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası doğrultusunda yasal oturum belgesi kabul edilen Green Card sahiplerinin ABD sınırları içerisinde ikamet etmesi zorunludur. Green Card sahibi olan ancak geçici ziyaretler dışında başka bir ülkede ikamet ettiği tespit edilen kişilerin kartları sahip olduğu yeşil karta el koyulması mümkündür. Bu tespitin yapılması durumunda Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi yeşil kart iptalini gerçekleştirebilir.

Green Card Nasıl Alınır?

Günümüzde pek çok kişi Green Card nedir ve Green Card nasıl alınır sorularının cevabını araştırıyor. Green Card almak için ilk olarak Green Card çekilişlerine katılabilirsiniz. Bu çekilişler sonucunda ABD vatandaşı olmadan ömür boyu Amerika sınırları içerisinde yaşama ve çalışma hakkına sahip olunabilir. Bunun yanı sıra Green Card almak için ABD sınırlarında yatırım yapmak, Amerika vatandaşlığı bulunan bireyler ile evlilik gerçekleştirmek, sığınma ve mültecilikle Green Card almak mümkündür. EB 5 yatırımcı vizesi  ve e-2 vizesi gibi yatırım yoluyla da Green Card sahibi olabilirsiniz. Ancak tüm bu yollar oldukça zahmetli ve uzun bir süreci kapsar.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Amerika Rehberi, sizlere Green Card başvuru şartlarıyla ilgili pek çok bilgi vermektedir. Peki, Green Card başvuru şartları nelerdir?

  • Green Card başvurusu gerçekleştirmek için 18 yaşını doldurmak gerekmektedir.
  • En az lise mezunu olan kişiler Green Card başvurusu gerçekleştirebilir.
  • Green Card için İngilizce bilme şartı yoktur.
  • Lise öğrencisi olmayan ancak son 5 yıl içerisinde uzmanlık şartı aranan bir işte 2 yıl aralıksız olarak çalışan kişiler Green Card başvurusu gerçekleştirebilir.
  • Green Card başvuruları internet üzerinden yapılabilir.