Google Chrome’un 10 gizli özelliği

Google Chrome’un 10 gizli özelliği

Chrome’un bilmediğiniz gizli özellikerinden bahsedeceğiz. Eğer komut bilmiyorsanız, aşağıdaki yazımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

TÜM İŞLEVLER TEK SAYFADA

İnternet tarayıcısında bulunan ek işlev ve ayarları tek bir sayfa üzerinde görebiliyoruz. Bu sayfaya ulaşmak için tarayıcının adres çubuğuna chrome://about/ komutunu girmeniz yeterli.

YENİ İŞLEVLERİ AYARLAYIN
 

Chrome’da bazı deneysel işlevler (geliştirici ayarları) yer almaktadır. Adres çubuğuna chrome://flags yazarak ulaşacağımız sayfada bu işlevlerin tümü bir arada görülebiliyor.

Ancak bunları kullanırken dikkatli olmanız şart. Zira; henüz geliştirilme sürecinde olan bu işlevler tarayıcının kararlılığında olumsuz etkilere yol açabilir.

İNDİRME İŞLEMİNE KALDIĞINIZ YERDEN DEVAM EDİN

İstediğimiz müzik, film, dosya veya belge indirme işlemlerini tarayıcıda bulunan indirme aracı sayesinde yapabiliyoruz. Peki; ya indirme sırasında bir sorun olur da işlem yarıda kesilirse.

Meraklanmayın, chrome://flags yazarak ulaştığımız sayfadaki ‘İndirmeyi Devam Ettirme Seçeneğini Etkinleştir’ bölümünü işaretlediğimizde bu sorun ortadan kalkıyor. Yani yarıda kalan indirme işlemi, yönetici üzerinde bulunan ‘Sürdür’ butonuna tıkladığımızda kaldığı yerden devam ediyor.

TÜM UZANTILARI GÖRÜNTÜLEYİN

Tarayıcıya kurduğunuz uzantıları bulmakta güçlük çekiyorsanız, yüklü olan uzantıları tek bir yerde görebilirsiniz. Bunun için adres çubuğuna chrome://extensions/ yazmanız yeterli. Karşınıza çıkacak olan sayfada yüklü uzantıları kontrol edebileceğiniz gibi yapılandırmaları da kolaylıkla yapabilirsiniz.

TARAYICI GEÇMİŞİNİ BİR BAKIŞTA GÖRÜN

Eğer silme işlemi yapmadıysanız dün, önceki gün ya da geçen hafta ziyaret ettiğiniz web sitelerinin neler olduğunu tarayıcıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bunun için adres çubuğuna chrome://history yazmanız yeterli. Karşınıza çıkan sayfada tüm tarayıcı geçmişinizi görebileceksiniz. Bu işlem için Ctrl + H tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

İNDİRMELERİNİZİ GÖRÜNTÜLEYİN

Eğer bilgisayarınıza neleri indirdiğinizi görmek istiyorsanız; adres çubuğuna chrome://downloads yazarak, tüm indirilen dosyaları görebilirsiniz. Bu işlem için Ctrl + i tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

YER İŞARETLERİ YÖNETİMİ

Sık ziyaret ettiğimiz siteleri kayıt altına aldığımız yer işaretleri yöneticisine hızlı bir şekilde ulaşmak için adres çubuğuna chrome://bookmarks yazabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan ekrandaki klasörleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

TARAYICININ RAM MİKTARINI ÖĞRENİN

Chrome bellek kullanım miktarını da gösteriyor. Yani sekmelerin, uzantıların ve eklentilerin ne kadar RAM kullandığını öğrenebilirsiniz. Bunun için adres çubuğuna about:memory komutunu yazmanız yeterli.

DNS KAYITLARI

Özellikle internet erişim engellendiğinde başvurduğumuz yollardan birisi DNS değişiklikleridir. Chrome://dns/ komutunu adres çubuğuna yazdıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan ön bellekte bulunan DNS kayıtlarını kolaylıkla görebilirsiniz.

DAHİLİ İSTATİSTİKLERİNİ GÖRÜN

Chrome’un bilgisayarınızdaki performansını görmek ister misiniz? Bunun için chrome://histograms komutunu kullanın. Bu sayede dahili istatistiklere ulaşabilir, mesela; ‘’otomatik tamamlama performansı nasıl?’’ veya ‘’sunucu yolları çözülürken kaç defa hata oldu?’’ sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın