Evleneceklere devlet “çeyiz hesabı” ile destek verecek

Evleneceklere devlet “çeyiz hesabı” ile destek verecek

Evlilik hazırlığı yapan gençlere bir müjdeli haberde devletten geldi. Devlet evlilik hazırlığı yapanlara maddi destek sağlama adına kesenin ağzını açacak. 18 Nisan’da yürürlüğe giren “Çeyiz Hesabı” na göre 5 bin TL ye kadar devlet destek verecek.

Sistemin işleyişi ise şu şekilde olacak;

Destekten yararlanmak isteyen gençler “Çeyiz hesabı” hizmeti veren bankalara başvuru yapacaklar. Bankada “Çeyiz Hesabı” açtıracaklar. Açtırılan bu hesaba yatırılan paranın %20 ‘si kadarda devlet sizin adınıza hesaba para yatıracak. Uygulama mantığı BES – Bireysel Emeklilik Sistemi gibi çalışacak. Bunda farklılık ise evlilik gerçekleştiğinde paranın kullanılabilmesidir.

Çeyiz hesabındaki paranın ne zaman kullanılabileceğini ise kanun koyucu şu şekilde düzenlemiş;

27 yaşından önce evlenilmesi gerekiyor. Evlenildikten sonra evlilik cüzdanı ile gidildiğinde birikmiş olan para kullanılabilecek. Aylık ödeme en az 100 TL olarak belirlenmiş vaziyette. Yani siz aylık 100 Tl yatıracaksınız devlette sizin adınıza 20 TL yatıracak. Hesabınızda ilk ay toplam 120 TL olacak. Bu işlem bu şekilde devam edecek.

18 yaşında hesabı açan birisinin 26 yaşında evlendiğini düşünsek toplam 8 yıl para yatırmış olması gerekiyor. 8 yıl boyunca en alt limitten yatırıldığını farz edersek (şuan alt limit 100 TL ilerde bu rakam artacaktır)  12-13 lira para yatırılmış olacaktır. Devlette bu süre zarfında sizin yatırdığınız 12-13 lira karşılığında 4 bin Liraya yakın katkı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın