Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

Erhan Özışıklı’dan “Son resimler” Galeri Aydın’da

Erhan Özışıklı’dan “Son resimler” Galeri Aydın’da 1

Sergideki 16 adet resmin her biri 40×50 cm ölçülerinde. Tuval üzerine, -daha kesin olmak gerekirse keten üzerine- akrilik boyayla yapılmışlar. Sanatçının non-figüratif olarak değerlendirdiği bu resimler Galeri Aydın’daki bu sergide ilk kez bu kadar çok sayıda bir arada sergilenecekler.

GELENEKSEL JAPON SANATINDAN ESİNTİLER

Erhan Özışıklı’nın söz konusu resimlerin çıkış noktasıyla ilgili söyledikleri dikkat çekici: “Bunları yaparken beni en çok etkileyen kaynaklardan bahsetmem gerekirse Mark Rothko’yu ve Tiziano’nun son dönem resimlerini bir çırpıda söyleyebilirim. Fakat beni son yıllarda esas vuran şey geleneksel Japon sanatı, özellikle de seramikleri oldu. Bu resimlerde sanırım o seramiklerdekine benzer bir sadelik ve duygusallık arzuladım.”

Sanatı gündelik yaşamımızın içerisindeki bir hal olarak hissettiğini belirten sanatçı şu soruyu soruyor: “Günlük hayatta karşımıza çıkan herhangi bir şey veya en önemsiz görünen basit eylemlerimiz de neden sanat olmasın?” Bu son resimleriyle, kendisini ve repertuarını olabildiğince net ve yalın bir şekilde ifade ettiğini düşünen sanatçı; resimlerinin basit, gündelik nesneler gibi var olmasını istediğini söylüyor.

Küratörlüğünü İAÜ Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Medine İrak’ın yaptığı, 7 Aralık 2016 saat 16.00’da açılışı yapılacak olan “Son Resimler” sergisi, 30 Aralık 2016’ya kadar ziyarete açık kalacak.

ERHAN ÖZIŞIKLI KİMDİR?

1980 İstanbul doğumlu. 1999 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra 2005’te Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünün 5 numaralı atölyesinden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı ve sonrasında sanatta yeterlilik programına kabul edildi. 2012 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde araştırma görevliliğine devam ediyor.
İlk kişisel sergisini 2006’da galeri x-ist’te, ikincisini 2007’de “Akşamları Yemekten Sonra” adıyla yine x-ist’te açtı. Üçüncüsünü ise 2013 yılında The Empire Project’te “Şölen” adı altında gerçekleştirdi. Halen The Empire Project tarafından temsil ediliyor.

Son katıldığı grup sergilerden bazıları şunlar:
The Empire Project, “Başıbozuk vol.3 ‘Günleri Saymak’” 30.9-26.11.2016
rh+ art project, “Vektörel Büyüklükler” 14-30.4.2016, Küratör: Medine Irak
Tophane-i Amire KSM, “Atış Serbest II” 5-17.4.2016
artsümer, “Başka Bir Dünyanın Zarafeti” 31.10-19.12.2015, Küratör: Nihan Çetinkaya

Erhan Özışıklı’dan “Son resimler” Galeri Aydın’da Grafikhaber.net