Posted By HaberBizde Posted On

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu: Yatırım yapılacak şirket kârlılığında istikrar olmalı

Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, “Yatırım yapılacak şirketin geriye doğru en az beş yıl baktığınızda kârlılığında istikrar olmalıdır. Yani kâr rakamları dönemler itibarıyla çok fazla zikzak çizmemesi önemlidir. Bu bir yıllık dönemi geçmemelidir.” dedi.

Yatırım yapılacak şirketin istikrarlı olmasının önemini vurgulayan Ekonomist Önder Tavukçuoğlu, “Yatırım yapılacak şirketin geriye doğru en az beş yıl baktığınızda kârlılığında istikrar olmalıdır.” şeklinde konuştu.

“Bir şirket alırken varsa aynı sektörde başka borsada işlem gören şirket çok büyük avantajdır” diyen Tavukçuoğlu, her iki şirketi bilanço büyüklüğü olarak ve ciro faaliyet kârı anlamında karşılaştırıp piyasa değerlerini karşılaştırmanın çok yardımcı olacağını kaydetti.

“Zarar eden şirketlerden uzak durun”

Tavukçuoğlu, yıllar boyu zarar eden şirketlerden uzak durulması gerektiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şirketi seçerken hali hazırdaki piyasa değerinin şirketin cirosunun altında ve yıllık faaliyet kârı’nın 10 katının altında olanlar tercih edilebilir.

Dünyada her sektörün bir öz sermaye çarpan oranı vardır. Yani şirketin öz sermayesinin kaç katı oranında değer hesaplaması yapılacağıdır. Mesela bankalar 2 çarpanla, maden 2.5 çarpanla, perakende 2 çarpanla gibi. Ancak; bu sağlıklı sonuçlar vermez çünkü kârını temettü dağıtıp ta öz sermayesi yerinde sayan şirketler vardır. Temettüleri de hesaba katmak gerekir böyle hesapta.

Sanayi şirketi seçerken satışlar içerisindeki ihracat oranının yüksek olmasına dikkat edin. Olası yurtiçi ekonomik dalgalanmalarda emniyet sibobu görevi görür. Benim tercihim en az %40 olmalıdır.”

Kaynak: Derin Hisse