Eğitim fakültelerinin statüsü değişiyor mu

Eğitim fakültelerinin statüsü değişiyor mu

Eğitim fakültelerinin verdiği eğitim sayesinde öğretmen ihtiyacı karşılanıyor. Öğretmen yetiştirilmesi konusunda son dönemde değişik kararlar alınmakta. Öğretmenleri kim yetiştirecek vb sorular son dönemde sık sık gündem edilmeye başlandı.

Eğitim fakültelerinin statüsü değişiyor mu

Eğitim fakültelerinin isteği, öğretmen yetiştirme konusunda YÖK’ün kendilerini özerk bırakması yönünde.

Milli eğitim camiasında yapılan çalışmalar farklı yönde ilerlemekte, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, yaptığı açıklama ile bu yönde çalışmaların yapıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Tekin şunları söyledi:

“Öğretmenlere çocuklarımızı emanet edeceğiz. O zaman öğretmenlerin yetiştirilmesi ile ilgili olarak yeni şeyler yapmak lazım, biz şu noktaya geldik; üniversitelerimiz alanlarında uzman gençler yetiştirsin, öğretmen demiyorum, gençler. Biz de bunlardan ihtiyaç duyduklarımızı alalım ve öğretmenimizi kendimiz yetiştirelim. Yine hükümetin reform paketindeki Öğretmen Akademisi böyle bir ihtiyacın sonucu. Bunu üniversitelerle yapacağız” dedi.

Konu ile ilgili YÖK kanadında ise değişik görüşler yansımakta;

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, eğitim fakültelerinde uygulanacak başarı sıralaması şartının, adaylarda oluşabilecek kafa karışıklığının önüne geçilmesi için gelecek yıldan itibaren başlatılacağını söyledi. Prof. Saraç, “’bu uygulama girdi esaslı bir iyileştirmedir. Aynı zamanda süreç ve çıktı esaslı bir iyileştirme de yapmak istiyoruz. Bu kapsamda, eğitim fakültelerinde programların yeterlilikleri konusunda da çalışıyoruz” dedi.

Eğitim kalitesini artırmak ve gereksinimlere daha iyi cevap verebilmek yeni düzenlemelere gittiklerini anlatan belirten Saraç düzenlemeyle öğretmenlerin de uzmanlaşma imkanı yakalayacağını söyledi.

 

Bir cevap yazın