Posted By HaberBizde Posted On

E2 Yatırımcı Vizesi Green Card’a Dönüştürülebilir Mi?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kimselere ve onların eşleri ile 21 yaş altındaki bekar olan çocuklarına ömrü boyunca ABD’de çalışma izni ve oturma izni veren belgedir. Green Card ile Türk vatandaşlığınız devam ederken Amerikan vatandaşlık haklarına da sahip olabilirsiniz. Oy kullanmak, ABD pasaportu almak ve mahkemelerde jüri üyeliği yapmak dışında neredeyse tüm haklara sahip olursunuz. Green Card bir bakıma göçmenlik statüsünün tescilidir.

Green Card sayesinde resmi kurumlarda ya da özel sektörde çalışabilirsiniz. Oturum izni Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu için istenilen ülkeye vize sıkıntı çekmeden seyahat edebilirsiniz. Amerika Rehberinde Green Card alabilmenin şartları ve nasıl alınacağı konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

E2 Yatırımcı Vizesi Başka Programlara Dönüştürülebilir Mi?

E2 yatırımcı vize sahipleri, sahip oldukları kaynakları, iş güçlerini ve yeteneklerini Amerika Birleşik Devletleri’ne götürürler. Bununla beraber vergilerini ödemek ile kalmayıp kazandıklarını çalıştıkları topluma yatırırlar. E2 vizesi için Amerika Birleşik Devletleri’nin kabul oranı daha yüksektir. Çünkü bu vize ile yatırımcı sayesinde hem istihdam sağlanmış oluyor hem de devletin çıkarları gözetiliyor. Her anlamda ABD ‘ye kazanç sağlayan bir vize sistemidir.

Kural olarak AmerikaE2 yatırımcı vizesi Green Card’a dönüşmez yani ABD yasalarında buna dair bir ibare ve uygulama yoktur. E2 vize sahibi yatırımcıların sağladığı kazançların Green Card gibi bir zemine dönüştürülebilmesi için E2 yatırımcı vizesinin belirli şartlar gerçekleştirildiği takdirde Green Card’a dönüştürülmesi için yasa teklifi hazırlanmıştır. Bu değişiklik ABD kongresi ve senatosu tarafından kabul edilirse artık E2 vizesine sahip yatırımcılar daimi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmaya ve iş hacimlerini büyütmeye devam edeceklerdir.

Ancak E2 vizeniz varsa ve kalıcı olarak oturma izni istiyorsanız bu durumda EB-2 Milli Çıkar programını veya EB-5 Yatırımcı programını düşünebilirsiniz.

EB-5 Green Card: Eğer Amerika içerisinde 1 milyon $ değerinde, kırsal alanlarda ise 500 bin $ değerinde yatırım yaptığınız takdirde ve belirli bir miktar istihdam ( 10 adet iş imkanı) sağlarsanız EB-5 programı altında Green Card edinebilirsiniz. Bu da E2 yatırımcı vizesiyle dolaylı yoldan Green Card sahibi olabilirsiniz demektir.