Haberbizde.Net

Güncel Haber Son Dakika Haberler

e-bilet alırken dolandırılmayın işte dikkat edilecek hususlar

e-bilet alırken dolandırılmayın işte dikkat edilecek hususlar 1

Dolandırıcılar her geçen kendilerini geliştiriyor. Geçmiş dönemlerde kullanılan dolandırıcılık yöntemlerini kullanmayan yeni yeni güncel ve modern teknikler bulan dolandırıcılar bu sefer e-bilet teknolojisini kullanarak insanları dolandırmaya başladılar. Son zamanlarda e-bilet dolandırıcılığına maruz kalanların artması göstermektedir ki, dolandırıcılar bu mecraya da el attılar.

e-bilet sektörüne el attılar

İnternetten uçak ve otobüs bileti satışlarının artması ile dolandırıcılar e-bilet sektörüne de el attı. Uzmanlar, internet üzerinden yapılacak alışverişlerde özellikle güvenilir sitelerin tercih edilmesini tavsiye ederken, satın alma işlemi sonrasında doğrulama SMS ve e-postası gelmediyse banka ile iletişime geçilip, işlemin iptal edilmesi uyarısında bulunuyor.

İşlemin sonuna kadar takip edilmesi gerek

Sektörde uzun yıllar bulunan uzmanların uyarıları ise şu şekilde;  kötü niyetli kimselerin açtıkları web sayfaları üzerinden sahte bilet satmaktadırlar. Biletini internet üzerinden alanların dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar “Özellikle işlemin son aşamasında sayfa gösteriminde oluşacak hatalara dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Satın alma işlemi sonrasında doğrulama SMS ve maili gelmediyse banka ile iletişime geçilip, işlem iptal ettirilmelidir” diye uyarıyorlar.

Bilet satın almadan önce girdikleri internet sitesini iyice araştırmaları kendi yararlarına olacaktır. “En azından bir bankanın çağrı merkezi ile görüşerek gerekli SSL sertifikalarına sahip olup olmadıklarını teyit etmeleri gerekir.” uyarıyorlar.

3D secure kontrolü önemli

“Bazı sitelerde yolcu seyahat rotasını seçtikten sonra kredi kartı bilgilerini paylaşıyor. Sayfa 3D Secure bölümüne yönleneceği sırada hata kodu vererek işlemi sonlandırıyor ve bu hata kodu nedeniyle bileti satın alamadıkları gibi bir izlenim oluşturuluyor. Ancak paylaştıkları bilgiler veri tabanlarına kaydedilip bilet ücreti karttan çekiliyor. Yolcular biletin ücretini ekstrede görmelerine rağmen bir muhatap bulamadıkları için de mağdur oluyorlar.”

Dolandırıcıların bazen de ücretlerde aşırı indirim yaparak dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten uzmanlar, “Yolcular bilmeli ki hiçbir firma yoğun sezonda olağan dışı indirim yapmaz. Satın alma işlemi sonrasında doğrulama SMS ve maili gelmediyse banka ile iletişime geçilip, işlem iptal ettirilmelidir .”